Otopratik Logo
close hamburger menu
Mazot Kaç Derecede Donar?

Mazot Kaç Derecede Donar?

Mazot Kaç Derecede Donar?

Ülkemizde kış mevsimi çeşitli bölgelerde farklı yoğunluklarda yaşanmaktadır. Zorlu geçen kış günlerinde otomobillerin durumu hakkında birçok soru işareti ortaya çıkmaktadır. Kış aylarında en sık merak edilen konular “Mazot kaç derecede donar? Dizel yakıt kaç derecede yanar? Depoda mazot donar mı? Dizel motor donar mı? Mazotun donmaması için ne yapmalı?” şeklindedir.

Dizel motorun donması, sürücülerin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Motor duman çıkarmaya başlarsa veya yakıt hattında korozyon oluşursa donabilir. Dizel yakıt, belirli sıcaklıklarda donacağı için düşük sıcaklıklarda depolanacak şekilde tasarlanmamıştır. Bu nedenle mazotun ne zaman donduğunu bilmek önemlidir.

Dizel Kaç Derecede Donar?

Dizel Kaç Derecede Donar?

Dizel yakıt, dizel motorlar için üretilmiş bir yakıt türüdür. Ham petrolden rafine edilmiş bir hidrokarbon karışımıdır. Dizel yakıt, dizel yakıtla çalışan motorlar olan dizel motorlarda kullanılır. Dizel motorlar, yakmak için hava-yakıt karışımı kullanan motorlardır. Dizel motorlar buharı kullanarak güç üretirler. Dizel yakıt, dizel motorlarda buharı çok iyi kullanmaları nedeniyle kullanılmaktadır. Peki dizel yakıt kaç derecede yanar? Dizel yakıt -17 santigrat derecede donar. Yakıt donduğunda genleşir ve basınç oluşturur. Basınç çok fazla olduğunda, bu durum tehlikeli olabilmektedir. 

Depoda Mazot Donar Mı?

Dizel yakıt, tanklarda depolanan bir sıvıdır. Sıcaklık -20 derecenin altına düştüğünde dizel yakıt, -40 derecelerde ise benzin donar. Mazotun donmaması için belirli adımların uygulanması gerekmektedir. Çok soğuk havalarda yakıtın depoda donmasını önlemek oldukça önemlidir. Bu noktada sıklıkla akıllara gelen bir diğer soru da “Dizel motor donar mı?” sorusudur. Dizel motor, sıcaklık -40 derecenin altına düştüğünde donar. Dizel yakıt, dizel motorla aynı sıcaklıkta donmaz. Dizel yakıt oda sıcaklığında sıvı haldedir.

Otomobilin yakıt sistemi ile ilgili her durum aracın güvenliğini, konforunu ve performansını doğrudan etkileyecektir. Aracınızda yakıt filtresi değişimi ile ilgili ihtiyaçlarınızda Otopratik yanınızdadır. Otopratik aracınızla ilgili tüm detaylarla ilgili hizmet sunmaktadır. Kalite ve güvenilirliği şeffaf bir şekilde ortaya koyan Otopratik açıkladığı araba servis fiyat listesi ile çözüm odaklı hizmet sunmaktadır. Vereceği hizmet ve hizmetin fiyatları ile ilgili tutarlı ve açık bilgiler paylaşan Otopratik ile bütçe planlamanızı kolayca yapabilir aracınız için gerekli olan tüm bakım ve onarım işlemlerini yaptırabilirsiniz. Oto bakım,onarım ve değişim hizmetlerine kadar geniş bir yelpazeden hizmet sunan Otopratik güvencesi ile aracınızla ilgili tüm soru işaretlerine cevap bulabilirsiniz. Aracınızla ilgili tüm ihtiyaçlarınıza tek bir çözüm noktası olarak konumlanan Otopratik ayrıcalıklarından faydalanarak güvenle yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Rahat ve konforlu bekleme alanlarında zaman geçirdiğiniz esnada aracınız uzman ellerden geçerken hızlı ve kolay oto servis hizmetlerinden faydalanmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz. Size en yakın oto servis noktasından randevu almanız çok kolay. Hemen oto servis online randevu sistemi üzerinden size uygun gün ve saat için randevunuzu oluşturun.

 

Depoda Mazot Donar Mı?