Otopratik Logo
close hamburger menu
Yağ Filtresi Nedir?

Yağ Filtresi Nedir?

Yağ Filtresi Nedir?

Araç sahiplerinin bilmesi gereken birçok konu vardır. En sık kullanılan ve bir ihtiyaç haline gelen otomobiller için gerekli bakım ve onarım işlemlerinin zamanında yapılması önemlidir. Otomobil sahipleri araç bakımı hakkında sıklıkla düşünmese de, bu işlemler güvenlik ve aracın ömrü için önemlidir. Otomobillerin en önemli bölgesi olan motor bakımı için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri yağını ve filtresini değiştirmektir. Yağ filtresi değişimi aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Bu nedenle araç sahiplerinin sıklıkla merak ettiği konulardan biri “Yağ filtresi nedir ne işe yarar?” sorusudur.

Yağ Filtresi Ne İşe Yarar?

Yağ Filtresi Ne İşe Yarar?

Peki motor yağ filtresi ne işe yarar? Yağınızı ve filtrenizi değiştirmek, aracınızın bakımında önemli bir adımdır. Ancak, bazen yağ filtrelerinin bakımı gözden kaçabilir. Yağ filtrelerinin değişmesinin iki ana nedeni vardır. Birincisi, aracın motorunun performansı ve sağlıklı çalışması için önemli bir unsur olmasıdır. İkincisi ise yağ filtreleri motorda kir ve kalıntı birikmesini önlemeye yardımcı olmasıdır. Yağ filtresini doğru zamanda değiştirmemek motorun zarar görmesine ve yüksek onarım maliyetlerine neden olabilir. Yağ filtresi değişiminin kaliteli malzemeler kullanılarak alanında uzman bir ekip tarafından yapılması önemlidir.

Motor Yağı Filtresi Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Motor Yağı Filtresi Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Otomobilin düzgün bir şekilde çalışması için çok önemli olan yağ filtresi kaç binde bir değişir? Motor yağ filtresi her 10.000 km'de bir değiştirilmelidir. Ancan her yıl bu kadar kilometre yapılmıyorsa dahi yılda bir defa yağ filtresi kontrol edilmektedir. Yağ filtresi değişim sürecini araçta kullanılan malzemelerin kalitesi ve kilometresi etkilemektedir.

Eğer doğru zamanda motor yağı filtresi değiştirilmezse ne olur? Araç sahibiyseniz düzenli olarak kontrol etmeniz gereken en önemli konulardan biri yağ filtresinin değişim dönemleridir. Yağ filtresi değiştirilmezse motor yağında biriken mikro partiküller, kir ve tortular zamanla aracın motoruna zarar vermeye başlar. Bu durum da kısa zamanda araç motorunun tamirini gerektiren yüksek maliyetlere neden olur. Bu nedenle aracın bakımlarının yakın zamanda yapıldığından emin olmalısınız. Gerekli periyodik bakım işlemlerinin yapılması yağ filtresi nedeniyle motorda ciddi bir sorununun oluşmasını önleyecektir.

Motor yağı filtresi değişim işlemlerinde kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve alanında uzman kişiler tarafından yağ ve sıvı değişim hizmeti alınması önemlidir. Benzinli veya dizel araçlarda yağ değişimi Otopratik uzmanları tarafından yapılmaktadır. Uzun yıllara dayanan tecrübe ile fark yaratan hizmet sunan Otopratik müşterilerinin beklenmedik maliyetlerle karşılaşmaması için yağ filtresi değişimi ve fiyatları hakkındaki bilgiyi açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Böylece siz de hızlı ve kolay bir şekilde oto servis randevusu alabilir, ihtiyaç duyduğunuz hizmetlerin kalite ve güvenilirliğinin yanında ayıracağınız bütçe için de hazırlıklı olabilirsiniz.