Otopratik Logo
close hamburger menu

BMW Motor Yağı

Bir Sabancı kuruluşu olan BriSA tarafından hayata geçirilen Otopratik, araç bakımını kullanıcı için pratik kılmaya odaklanıyor. BMW motor yağı randevusu almak üzere Otopratik.com.tr üzerinden ilerleyebilirsiniz. Aracınızın bakımlarını yaptırırken de motor yağı kontrol edilir. Periyodik bakım ve oto check-up sırasında mutlaka kontrol edilen konulardan biri motor yağıdır. Söz konusu bakım ve kontrollerde yağın seviyesi ve durumuna bakılır. BMW motor yağı fiyatları için de Otopratik oto servis fiyat listesine bakabilirsiniz. Böylece önceden fiyat bilgisi edinerek aracınızın yağını değiştirme kararı verebilirsiniz. 

Motor Yağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Oto parça seçiminde genel olarak tüm parçalar için geçerli olan ana kural, araca uygun olanın tercih edilmesidir. Motor yağı tercihinde de mutlaka araca uygun olan ürün seçilmelidir. Araca uygun motor yağını tercih etmek üzere oto bakım uzmanına danışabilirsiniz. BMW bakım servisi ile hangi motor yağını seçmeniz gerektiği konusunda bilgi alabilirsiniz. Ayrıca otomobilinizin kullanma kılavuzunda hangi özelliklerde yağ seçmeniz gerektiği yazar. Üretici, hazırladığı kitapçıkta viskozite ve performans sınıflandırma değerlerini belirtir. Bunları dikkate alarak motor yağı tercihi yapabilirsiniz. Ayrıca aracınızı kullandığınız bölgenin hava sıcaklığı, aracınızı kullanma sıklığınız, uzun yola çıkma sıklığınız gibi detaylar da dikkate alınmalıdır. Motorun devri de tercihinize etki edebilir. Buna göre SAE numarası önem kazanıyor. Peki, SAE numarası nedir ve yağ tercihine nasıl etki eder?

Motor Yağında SAE Numarası Nedir?

Öncelikle SAE kısaltmasının açılımı, Society of Automotive Engineers şeklindedir. Bu terim, motor yağlarında bir sınıflandırma olarak kullanılır. Motor yağının viskozitesini sınıflandırır. Motor yağı viskozitesi ise yağın akışkanlığını ifade eder. SAE sınıflandırmasında yağın aldığı numara ne kadar küçükse yağ o kadar ince ve akıcıdır. SAE numarasına göre motor yağı seçimi yapılır. Çünkü bu oran, devir gücü ve sıcaklık etkisi ile önem kazanır ve motordan alınacak verime etki eder. 

- Yüksek devirli yeni nesil motorlar: Yağ boşluğu azdır bu yüzden SAE numarası düşük yağlar kullanılabilir.
- Orta devirli motorlar: Yağ boşluğu bir miktar arttığı için SAE numarası ortalama seviyede olan yağlar kullanılabilir.
- Düşük devirli motorlar: Yağ boşluğu fazla olduğu için SAE numarası yüksek yağlar tercih edilebilir.

Motor Yağının İşlevi Nedir?

Motor yağı, motor bloğunda dolaşarak parçaların yüksek ısıya maruz kalmasını önler. Daha hızlı soğumaya yardım eder. Ayrıca parçaların birbirine sürtünerek parçalanmasını da engeller. Bir önemli işlevi de parçalar arasında sürekli devir daim yaparak temizlenmelerini sağlamasıdır. Tozu ve kiri alır. Bu işlevi yerine getirmediğinde motor zorlanır. Zorlandığı için çok yakıt tüketir. Ayrıca hem çekme gücü hem de performansı zayıflar. Bu konuda gereken hassasiyet gösterilmez ve motor yağı değişimi ihmal edilirse zamanla motor parçaları aşınır. Çok daha fazla masraf çıkar.