Otopratik Logo
close hamburger menu

Clio 4 Lastik

Aracın yürüme organlarının başında lastik gelir. Her araçta 4 adet olmak üzere çeşit çeşit lastik vardır. En basitinden yaz lastiği kış lastiği ve 4 mevsim olmak üzere 3 çeşit lastik türü vardır. Her araçta aracın boyutlarına göre, kapasitesine göre taşıyabileceği yüke göre, ağırlığına göre ve ulaşabileceği hıza göre çeşit çeşit lastik türleri vardır.

Ülkemizde de trafikte en çok gördüğümüz modellerden olan Clio 4 modeli için lastikler aracın güvenle ilerlemesini sağlamaktadır. Doğru lastik kullanımı güvenli ve ekonomik sürüş için ayrıca aracın performansı için son derece önemlidir.

Clio 4 lastik boyutları büyük veya küçük olursa ne gibi sonuçlar doğurur? Lastik tabanı genişledikçe kuru havada yol tutuşu artar ve aracın genel görünümü de daha oturaklı olur. Ancak bu avantajlarının yanında lastik tabanının genişletilmesi yol ile olan temas ve dolayısıyla sürtünme yüzeyi de artacağı için yakıt tüketiminin yükselmesine ve performansın da azalmasına neden olur. Küçük lastikler daha fazla tur attığı için kilometre sayacı aracın daha fazla yol yaptığını gösterir. Diğer taraftan büyük lastikler daha az tur attığı için kilometre sayacı aracın daha az yol yaptığını gösterir. Fabrika çıkışlı ebatların dışında farklı ölçülerde lastik kullanımı aracın yol tutuşunu ve frenleme mesafesini değiştirir.

Peki, Clio 4 lastik ebatları ne olmalıdır? Büyük lastik, geniş lastik, küçük lastik ne seçilmelidir? Bu sorunun cevabı “araç üreticisinin belirlediği standartlarda olmalıdır” şeklindedir. Aracın kullanım kitapçığında lastik ebatlarından ve lastiklerin ne kadar hava dolu olacağından bahsetmektedir. Aracınızın lastik basınç ayarı veya lastik ebatları ile ilgili uzman desteği almak isterseniz Clio 4 lastik randevusu alarak dilediğiniz zaman çeşitli hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Otopratik mağazalarında lastik değişimi, lastik rotasyonu ve lastik saklama lastik oteli gibi bir hizmetten de faydalanabilirsiniz. Ayrıca Clio 4 lastikleri ile ilgili bir bakım hizmeti almak isterseniz Renault bakım servisi desteği alabilirsiniz.

Renault Clio 4 modelinde 1.5 motor araçlarda kullanılan lastik ölçüleri:

185 / 65 R15 88T ve 195 / 55 R16 87H’tır. Lastik şişirme basınçları ise ön tekerlekler 2.2 bar arka tekerlekler ise 2 bar olmalıdır. Lastik basınçları aracın doluluk oranına göre değişkenlik gösterir. Clio 4 lastik basınçları araç içinde bulunan kişi sayısı, ön ve arka koltukta bulunan ağırlık ölçüsüne göre belirlenmektedir.

Clio 4 Lastik Fiyatları

Clio 4 model aracınızda tek bir lastiğin farklı olması durumunda veya farklı diş derinliğine sahip olması sonucunda frenleme esnasında aracın tek bir tarafında daha iyi veya daha kötü olması ile sonuçlanabilir. Farklı mesafelerde durmaya çalışan lastikler sonucu araç dönme eğilimine girebilir. Bu dönme eğilimi sonucu ise araç savrulabilir. Böyle bir durumda kaza yapma riskiniz artmaktadır.
Clio 4 lastik fiyatları için bağlantıdan fiyat listesine göz atabilir ve internetten karşılaştırma yapabilirsiniz.