Otopratik Logo
close hamburger menu

Dacia Duster Arıza Lambaları

Dacia Duster Fransız otomotiv devi Renault’un ikinci üreticisi olan Dacia tarafından tasarlanan SUV bir modeldir. Menşei Romanya olan bu aracın tüm bakım ve onarım işlemlerini Otopratik bayilerinde güvenle yaptırabilirsiniz.

Her araçta direksiyon ile ön cam arasında bir gösterge paneli mevcuttur. Bu panelde sürüş ile ilgili pek çok bilgi bulunduğu gibi araçta oluşan arızaların da sürücüye belirtilmesini sağlayan pek çok arıza lambası yani sembolü bulunur. Aracınız sürüş esnasında veya yeni çalıştığında gösterge panelindeki arıza lambalarından biri ya da birkaçı yanabilir. Bu durumda yapmanız gereken arızanın büyüklüğüne göre hareket etmenizdir. Eğer Dacia Duster marka aracınızın arıza lambalarının ne anlama geldiğini bilmiyorsanız sizi Dacia bakım servisi için Otopratik bayimizde ağırlamaktan memnun kalırız. Otopratik bayileri Türkiye’de 7 bölgeye de yayılmış bayileri ile artık size daha yakın. Sizin için en uygun tarihi belirleyerek Dacia Duster arıza lambaları randevusu alabilirsiniz.

Dacia Duster Arıza Lambaları ve Anlamları

Pek çok araçta aynı anlamlara gelen fakat farklı semboller ile gösterilen arıza lambalarından en önemlilerini açıklamak istiyoruz. Dacia Duster marka aracınızdaki arıza lambalarını tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorsanız eğer bu yazımız tam da aradığınızı bulmanıza yardımcı olacak bir yazıdır.

1- ABS ikaz lambası. ABS devre dışı kaldığında yanan bu ikaz lambası aracınız ve fren sistemi için de hayati önem taşır.

2- Akü şarj göstergesi. Aracınız hareket halinde iken akü şarj göstergesi yanıyor ise akünüzün şarj dinamosunda bir arıza olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

3- ESP uyarı lambası. ESP lambası yanıp sönüyor ise ESP sistemi devreye girmiş demektir.

4- Lastik basıncı uyarı lambası. Araç çalıştıktan birkaç saniye sonra sönmez ise lastiklerinizden biri veya birden fazlasının havasının az olduğunu belirtmektedir. Belki de lastiğiniz patlamış olabilir. Hemen aracınızı durdurup lastikleri kontrol etmelisiniz.

5- El freni ikaz lambası. Sürüş esnasında yanarsa, fren hidroliği seviyesi az veya fren sisteminde arıza var demektir.

6- Hava yastığı uyarı lambası. Aracınızın darbe sensörleri kirlenmiş ise veya kaza sonrası hava yastıkları açılmış ise bu uyarı lambası yanar.

7- Kapılar açık uyarı lambası. Aracınızın kapılarından biri veya birden fazlasının tam kapanmamış olması durumunda yanar.

8- Isıtma bujileri uyarı lambası. Kızdırma bujisi lambası olarak da bilinir ve motor soğukken yanar.

9- Motor yağı ikaz lambası. Bu lambanın yanması demek motor yağının azaldığını ya da yağ basıncının düşük olduğunu belirtir. Hemen aracınızın motor yağını kontrol ettirmelisiniz. Aksi taktirde motor bileşenleriniz sürtünmeden dolayı zarar görür ve bu durum daha büyük problemlere yol açar.

10- Motor soğutma suyu uyarı lambası. Aracınızın motor soğutma sisteminde arıza olduğunu belirtir.

11- Yakıt ikaz işareti. Aracınızın yakıtının azaldığını gösterir.

Fiyat Bilgisi

Dacia Duster marka aracınızın arıza lambaları hakkında detaylı bilgi almak için otopratik.com.tr bağlantısını ziyaret edebilir Dacia Duster arıza lambaları fiyatlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Otopratik bayilerinde Dacia Duster parça değişimi ve oto periyodik bakım gibi pek çok farklı hizmetten de destek almanız mümkün.