Otopratik Logo
close hamburger menu

Duster Arıza Lambaları

Fransız markası Renault’un Romanya’da üretilen ikinci otomotiv üreticisi olan Roman Dacia tarafından tasarlanan ve 2010 yılından bu yana üretilmeye devam eden Duster modeli SUV olarak ülkemizde de yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Ülkemizdeki SUV araçlar arasında ekonomik olması açısından daha çok tercih edilen markalardan olan Dacia Duster modelinin arıza lambalarını sizler için araştırdık.   

Bütün araçlarda olduğu gibi Dacia Duster model araçların da göstergesindeki her arıza lambasının bir anlamı vardır. Eğer bu arıza lambalarından bir tanesi yolculuk esnasında yanar ise panik yapmadan soğukkanlı bir şekilde aracınızı en uygun yere çekmelisiniz. Daha sonrasında yapmanız gereken büyük bir arızaya sebep olmamak için Otopratik servisini aramak. Dacia bakım servisi için Otopratik bayilerinden hızlıca destek alabilirsiniz.

Duster gösterge panelinde hız göstergesi ve devir saatini gösteren iki adet büyük kadran vardır. Bu kadranların içerisine gizlenmiş arıza lambaları mevcuttur. Gösterge panelinde bulunan lambaların hepsi arıza lambaları değildir. Bu lambalar içerisinde sinyal göstergeleri, sis farları, uzun farlar gibi göstergelerde vardır.

Duster Arıza Lambaları

Aracınızdaki arıza lambaları yanıyor ise aracınızın motor bileşenleri birbirleri ile uyumlu çalışmıyor demektir. Duster arıza lambalarını sıralayacak olursak eğer 11 adet arıza lambası olduğunu söylemek mümkündür.

1-    ABS ikaz lambası. Bu lambanın yanması sistemde bir arıza olduğunu ve ABS’nin devre dışı kaldığını belirtir.
2-    Hava yastığı uyarı lambası. Aracın darbe sensörler kirlenmiş ise veya kaza sonrası hava yastıkları açılmış ise bu uyarı lambası yanar.
3-    Isıtma bujileri uyarı lambası. Kızdırma bujisi lambası olarak da bilinir ve motor soğukken yanar.
4-    Lastik basıncı uyarı lambası. Araç çalıştıktan birkaç saniye sonra sönmez ise lastiklerinizden biri veya birden fazlasının havasının az olduğunu belirtmektedir.
5-    Akü şarj göstergesi. Aracınız hareket halinde iken akü şarj göstergesi kırmızı yanıyor ise akünüzün yeterli şarjı yapmadığını gösterir.
6-    El freni ikaz lambası. Sürüş esnasında yanarsa, fren hidroliği seviyesi az veya fren sisteminde arıza var demektir.
7-    Motor yağı ikaz lambası. Bu lambanın yanması demek motor yağının azaldığını ya da yağ basıncının düşük olduğunu belirtir.
8-    ESP uyarı lambası. ESP lambası yanıp sönüyor ise ESP sistemi devreye girmiş demektir.
9-    Yakıt ikaz işareti. Aracınızın yakıtının azaldığını gösterir.
10- Kapılar açık uyarı lambası. Aracınızın kapılarından biri veya birden fazlasının tam kapanmamış olması durumunda yanar.
11- Motor soğutma suyu uyarı lambası. Aracınızın motor soğutma sisteminde arıza olduğunu belirtir.

Yukarıda belirttiğimiz arıza lambaları hakkında daha detaylı bilgi almak için Duster arıza lambaları randevusu alarak Otopratik servislerindeki yetkili teknisyenler ile görüşebilirsiniz. Alanında uzman ustalar ile temiz ve güvenilir bir çalışma ortamı sunan Otopratik servislerinden güncel fiyatları da Duster arıza lambaları fiyatları bağlantısını ziyaret ederek kolayca öğrenebilirsiniz.

Dacia Duster aracınızda oluşan herhangi bir elektrik aksamı arızasının tespiti için ve sonrasında bu arızanın onarımı için de Otopratik bayilerinde oto arıza tespit ile kolayca tespit ettirebilirsiniz.

Ayrıca Otopratik servis noktalarında aracınızın genel bakımını veya oto check-up gibi hizmetleri kolaylıkla uygulatabilirsiniz. Aracınız için gerekli yedek parça teminini de güvenilir bir şekilde ve en doğru yedek parça seçimi ile yapılacağından şüpheniz olmasın. Aldığınız hizmetin ve parçaların da garanti kapsamında olacağını unutmamalısınız.