Otopratik Logo
close hamburger menu

Duster Lastik

Araç lastiklerini en basit bir şekilde tanımlayacak olursak, içlerinde bulunan hava sayesinde üzerinde bulunan yükü taşımayı kolaylaştıran, araç için en önemli parçalardan birisidir. Aracınızın lastikleri sürüş esnasında daima bir hareket halindedir ve bu hareket sonucunda sürtünmeye maruz kaldıkları için zamanla aşınıp eskiyebilirler. Duster model aracınızı düzenli olarak bakıma götürürseniz lastiklerinizde bir sorun olup olmadığı kolay bir şekilde anlaşılabilir. Otopratik birimlerine götürdüğünüz aracınızın lastiklerinde herhangi bir problem fark edildiğinde anlık olarak bakımı yapılır ve lastikleriniz eğer kullanılamayacak kadar kötü bir haldeyse hızlı bir şekilde lastik değişimi hizmetinden faydalanabilirsiniz. Zamanınızdan tasarruf etmek ve en güvenli araç bakım servisinden yararlanmak için Otopratik öncülüğünde kolaylıkla Duster lastik randevusu oluşturabilirsiniz. 

Duster Araç Lastiği Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Otomobiller için üretilmiş lastikler, lastik üzerinde bulunan üretim tarihinden itibaren raf ömrü olarak maksimum 10 yıl süre ile kullanılması tavsiye edilmektedir. 10 yıllık raf ömrünü aşmış lastikler görünüşte sağlam gözükselerde her türlü değiştirilmeleri gerekir. Fazlasıyla deforme olmuş  ve kullanımı aracı zor duruma sokacak kadar aşınmış olan lastiklerin hala kullanılıyor olması sürüş ve can güvenliğini büyük riske atan durumlardan bir tanesidir. Ayrıca 5 yıldır aynı araç lastiklerini kullanmaya devam ediyorsanız, kullandığınız araç lastikleri için düzenli olarak Dacia bakım servisine giderek aracınızın lastik kontrollerini, gerekli bakımlarını yaptırmalı ve ihtiyaç dahilinde lastiklerinizi değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Lastiklerinizin seyahate uygun ve kullanılabilir olması istenmeyen kazalardan uzak durmanıza büyük bir katkı sağlayacaktır.

Lastiklerin Aşınmasını ve Ömrünü Etkileyen Faktörler Nelerdir? 

Araç lastikleriniz, seyahat esnasında sürekli sürtünmeye ve çevresel dış etkenlere maruz kaldıkları için zamanla aşınıp zarar görebilirler. Lastiklerin ömrünü etkileyen faktörler özetle aşağıdaki gibidir: 

- Aracın ağırlığı gibi fiziksel özellikleri,
- Yolların güzergahı (düz, virajlı vb),
- Aracın mekanik durumu (ön ve arka rot ayarları, amortisör ve frenlerin durumu),
- Ani kalkış, şok frenler, viraj alış hızı gibi araç kullanım tarzları,
- Yüksek sürat yapmak,
- Ortam sıcaklığı ve çevre faktörü,
- Lastik basınçlarının düzenli seviyelerde tutulması,
- Kaldırıma vurma, yol üzerindeki çukurlardan geçmek gibi bilinç dışı gelişen darbeler.

Üstte sıralanan maddelerde aracınızın lastiğinin aşınmasına sebep olan etkenler bulunuyor. Lastikler hakkında aklınıza takılan soruların giderilmesi için Otopratik birimleri ile iletişime geçmeniz durumunda, uzman çalışanlar ihtiyacınız olan tüm cevapları hızlı bir şekilde sizlere aktaracaklardır. 

Otopratik Dacia Servis Fiyatları 

Otopratik, müşteri memnuniyetine çok önem veren bir firma olduğundan, sunduğu kaliteli araç bakım hizmetine ek olarak, müşterilerini de düşünmeyi ihmal etmeyerek ekonomik onarım paketleri sunmuştur. Bu ekonomik onarım paketleri hakkında ve Duster lastik fiyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Otopratik web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Sonrasında dilerseniz kendinize en uygun zaman için servis randevusu oluşturabilirsiniz.