Otopratik Logo
close hamburger menu

Fiat Doblo Hava Filtresi

Fiat bakım servisi için otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Konforlu bir biçimde aracınızın bakımlarını yaptırabilirsiniz. Hava filtresi değişimi, polen filtresi değişimi, yağ filtresi değişimi gibi işlemler için orjinal uyumlu parça desteği alabilirsiniz. Uzman teknisyenlere aracınızı güvenle teslim edebilirsiniz. Otopratik, mağaza fiziki koşullardan işlem detaylarına ve personel niteliklerine uzanan geniş bir alanda kalite standartları ile hizmet sunar. Kalite standartları ise sürekli olarak bağımsız kuruluşlarca denetlenir. Böylece kalite için devamlı gelişme sağlanır. 

Hava Filtresi Ne Zaman Değişir?

Hava filtresi, dışarıdan alınan havanın motor bloğuna temizlenerek ulaşmasını sağlar. Bu parçanın gözenekleri, havayı partiküllerden ve tozdan süzecek şekilde yapılmıştır. Ancak zamanla kir ve toz, delikleri tıkar. Bu durumda temizlik yapılabilir. Diğer yandan ısın hava - soğuyan hava sirkülasyonu filtrenin sertleşerek kırılgan hale gelmesine yani bozulmasına da neden olur. Bu durumda temizlik yeterli olmaz. Motor hava filtresi değişimi gerekir. Peki, hava filtresi kaç km’de bir değişmelidir?

Oto serviste hava filtresi değişimi ile karşılaşan kullanıcılar, kaç km’de bir hava filtresi değişmeli sorusunu soruyor. Motorun performansına, ömrüne doğrudan etki eden hava filtresinin değişim zamanı aracınızın üreticisi tarafından araç kataloğunda yazar. Üretici, fabrikada yapılan testlerle hava filtreHava filtresi değişimi her 10.000 ila 30.0000 km. arasındadır şeklinde bir ortalama verilebilir. Ancak verilen 10.000 km - 30.000 km aralığı, araç marka-modeli ve diğer etkenlere bağlı olarak değişir. 

Yenileme işlemi için Fiat Doblo hava filtresi randevusunu Otopratik.com.tr’den alabilirsiniz. Pratik bir biçimde hem randevu alabilir hem de size en yakın Otopratik mağazasının nerede olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca Fiat Doblo hava filtresi fiyatları için de kolayca bilgi alabilirsiniz. Fiyat bilgisi için Otopratik.com.tr üzerinden oto servis fiyat listesine bakabilirsiniz. Bu liste güncel oto servis fiyatlarını içerir. Listede bulunmayan bir işlem için ya da birden fazla uygulama için fiyat bilgisi almak üzere de fiyat teklifi isteyebilirsiniz. Tüm bu işlemleri online yapabilmenin konforunu Otopratik’le deneyimleyebilirsiniz. 

Hava Filtresinin Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

Hava filtresi değişim zamanı gelince yenilenmesi gereken bir parçadır. Aksi halde aracın performansı ciddi şekilde düşer. Ayrıca motorun ömrü kısalır. Motorun çekişine ve yakıt tüketimine de etki eder. Peki, hava filtresinin ömrünü uzatmak mümkün mü? Aşağıdaki konulara dikkat ederek daha uzun ömürlü hava filtresi kullanımı elde edebilirsiniz.

- Düzenli olarak periyodik bakım yaptırın. Her bakımda hava filtresi kontrol edilecek ve gerekiyorsa temizlenecektir. Bu da parçanın ömrünü uzatır. 
- Çok fazla tozlu yollarda araç kullanmak daha fazla tozlu havayı süzmek anlamına gelir. Bu da hava filtresinin erken tıkanmasına ve erken bozulmasına yol açar. 

Aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırarak hava filtresi, yağ filtresi gibi parçaların daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.