Otopratik Logo
close hamburger menu

Fiorino Arka Amortisör

Fiat Fiorino model araçlarda 2 tanesi önde 2 tanesi de arkada olmak üzere toplam 4 adet amortisör bulunur. Peki, nedir bu amortisör? Amortisör içerisinde yağ bulunan ve bu yağ sayesinde aracın kasislerde yola daha iyi tutunmasını sağlayan bir süspansiyon parçasıdır.

Fiorino Arka Amortisör Arızası

Amortisör içerisindeki yağ miktarı azaldığında ya da aracınızın amortisörü patladığında yağ sızıntısı olur. Patlak amortisörlerde amortisör mili daha rahat hareket edeceği için tümseklerden geçerken veya çukurlara girildiğinde aracın tekerleklerinden lokurtu şeklinde ses duyulur.

Fiorino arka amortisörleri amortisör mili, amortisör takozu ve yaydan oluşur. Patlak amortisörlerde araç amortisör mili üzerinde esnemek yerine yaylar üzerinde esner ve bu esneme bir süre devam eder. Patlak amortisörlerde yol tutuşu çok ciddi şekilde düşer.

Siz de Fiorino aracınızın arka amortisörlerini kontrol ettirmek veya değiştirmek isterseniz Otopratik bayilerinden güvenle hizmet alabilirsiniz. Fiat bakım servisi için en yakın bayimizin konumunu tespit edebilir, Otopratik.com.tr bağlantısından Fiorino arka amortisör randevusu alabilirsiniz.

Fiorino Arka Amortisör Takozu Nedir?

Amortisör takozu, amortisörü aracın şasisine bağlayan parçadır. Amortisör kulağı veya amortisör kulesi olarak da adlandırılır. Amortisör takozunun görevi ise, araç çukurlardan ve kasislerden geçerken oluşan darbelerin etkisini azaltmak ve titreşimleri hafifletmektir.

Parçada meydana gelen arıza amortisör takozunun da işlevini bozar ve yüksek hızlarla seyir halinde iken veya viraja girildiğinde aracın yol tutuşu olumsuz etkilenir. Araca alınan darbelerin plastik parça tarafından emilmiyor olması sonucu amortisör takozuna sürekli bir baskı olmasına neden olacaktır.

Fiorino Arka Amortisör Takozu Neden Ses Yapar?

Araç alt parçaları göz önünde bulundurulduğunda unutulmaması gereken en önemli kural metalin metale bağlanamayacağıdır. Amortisörde de olduğu gibi gövdeye bağlanan tablada mutlaka takoz bulunur. Takozun aşındığı durumlarda ise çukurlara girildiğinde veya tümseklerden geçerken tekerlek amortisör üzerinde değil de yay üzerinde hareket edeceği için ses yapar.

Fiorino arka amortisör değişiminde eğer 1 tane amortisör patlak veya arızalı ise her iki amortisörde değiştirilmelidir ki aracınızın esnemesi eşit olsun ve aracınız görüntü olarak da yamuk durmasın.

Otopratik’in usta ellerinde bu değişim işlemi yaklaşık 1 ila 1 buçuk saat arasında zaman almaktadır. Otopratik mağazalarında yapılan tüm değişim işlemleri ve değişimi yapılan tüm parçalar Otopratik garantisindedir. Fiorino model aracınızın sadece arka amortisör değişimine değil tüm parçaların değişimi için Otopratik ustalarına güvenebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Otopratik ustaları triger kayışı değişimi ve fren balatası değişimi için de alanında uzman oldukları için pratik bir şekilde yapmaktadırlar.

Fiorino Arka Amortisör Fiyat Listesi

Fiorino arka amortisör fiyatlarına internetten yapacağınız araştırma için Otopratik’ten de fiyat bilgisi alabilir ve karşılaştırma yapabilirsiniz. Fiorino arka amortisör fiyatları için güncel fiyat listesine bağlantıyı takip ederek ulaşabilirsiniz.