Otopratik Logo
close hamburger menu

Focus 1 Baskı Balata

Ford Focus 1 model araç bakımı için Otopratik mağazalarını deneyimleyebilirsiniz. Ford Focus 1 model aracınızın baskı balata kontrolü ve değişimi için destek alabilirsiniz. Bu amaçla Otopratik.com.tr üzerinden online Focus 1 baskı balata randevusu oluşturabilirsiniz. Randevu oluşturmadan önce Ford Focus 1 baskı balata fiyat bilgisini de online olarak alabilirsiniz. Peki, baskı balata nedir ve ne zaman değişmesi gerekir? 

Baskı Balata Değişimi 

Baskı balata, debriyaj sisteminin parçalarından biri olarak tanımlanır. Yapı olarak ağır metalden üretilmiş bir levha şeklindedir. Bu levha, yaylar ve kollar aracılığıyla hareket ettirilir. Baskı balatanın kullanım amacı, debriyaj diskine baskı uygulamaktır. Uyguladığı baskı sonucu ortaya çıkan enerji, motor krank milinden debriyaja ve aradan da şanzıman sistemine sonra da tahrik millerinden tekerleklere akar. Tüm enerji akışının amacı ise motor gücünün iletimini keserek sürücünün kolayca vitese geçmesini ve vites değiştirmesini sağlamaktır. Peki, baskı balata arızası nasıl anlaşılır?

Baskı Balata Arızası Belirtileri

- Motor gücünde düşüş hissedilir. Sürücü performans farkını hisseder. 
- Vites geçişlerinde zorluk yaşanır. 
- Debriyajdan yanık kokusu gelebilir. 
- Sürücü, debriyaja her bastığında gıcırdama sesi duyar. 
- Araç, yokuş çıkarken zorlanır. 
- Debriyaj sisteminde titreme olur. Bu da şanzımanda hissedilir.
- Debriyajda kavrama zorluğu hissedilir. 

Baskı Balata Neden Arızalanır?

Ağır metalden yapılmış olan baskı balata diski zamanla metal korozyonuna uğrayarak vadesini tamamlar. Ancak bundan önce yıpranması da söz konusu olabilir. Bu yıpranmanın ilk ve öncelikli nedeni sürücü hatalarıdır. Aracı sürekli yüksek hızda kullanmak, bozuk yolda hız yapmak, yanlış viteste kullanmak gibi sebeplerle baskı balata erken yıpranabilir. Aşınmış ve bakımı yapılmamış debriyaj diski de baskı balataya zarar verebilir. 

Online Araç Bakım Hizmeti Almanın Pratikliği İle Tanışın

Herhangi bir konuda online olarak hizmet almak ve sürecin tamamında online destek alabilmek büyük bir konfor. Otomobil ve hafif ticari araç bakımını pratik kılmaya odaklanan Otopratik de bu bakış açısıyla tüm süreci online yönetmeniz için güçlü bir altyapıya sahip. Online olarak size en yakın Otopratik mağazasının yerini bulabilir, araç bakım randevusu alabilir ya da fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Otopratik.com.tr üzerinden kolayca yapabileceğiniz bu işlemler sayesinde zaman kazanabilirsiniz. Konforlu bir araç bakım sürecini Otopratik ile deneyimleyebilirsiniz. 

Otopratik’te Ford Focus 1 Baskı Balata Bakımı

Ford bakım servisi için Otopratik rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Aracınızın marka ve modeli ne olursa olsun Otopratik mağazalarından baskı balata bakımı için güvenle destek alabilirsiniz. Ford Focus 1 model aracınızın baskı balata kontrolü, bakımı ya da değişimi için de Otopratik uzmanlığı ile ilerleyebilirsiniz. Baskı balata değişimi ve onunla ilişkili olan debriyaj sistemi bakımı, şanzıman sistemi bakımı gibi işlemleri güvenle yaptırabilirsiniz. Debriyaj balatası değişimi, fren diski değişimi, baskı balata değişimi gibi hizmetleri alanında uzman teknisyenlerden almanın konforunu yaşayabilirsiniz.