Otopratik Logo
close hamburger menu

Honda Civic Motor Yağı

Motor yağı kullanmanın faydaları arasında, motor içinde bulunan parçaların yağlanması, temizlenmesi, sürtünmeden dolayı oluşan ısı sonucunda aşınmayı azaltmak ve parçaların korunmasını sağlamak bulunuyor. Bu yüzden motor yağının düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerekli bakımların yapılması motor sağlığınız için önemli bir yere sahip. Otopratik servis noktalarından faydalanabileceğiniz sayısız hizmetlerin arasında ihmal edilmemesi gereken motor yağ değişimi de bulunuyor. Otopratik servis noktalarını ziyaret ederek motor bakımlarınızı düzenli olarak yaptırabilir ve aracınızın sürüş güvenliğinden emin olabilirsiniz. Vakit kaybetmeden daha hızlı bir şekilde servis hizmeti almak için, Otopratik rehberliğinde kolay bir şekilde Honda Civic motor yağı randevusu oluşturabilirsiniz.

Motor Yağı Ne İşe Yarar, Görevleri Nelerdir? 

Motor yağı, motor mekanizmasında bulunan parçaların hareketinin kolaylaşmasını sağlayarak tekerleklere daha fazla güç aktarılmasını sağlar. Aşağıdaki maddelere göz atarak motor yağının görevlerini daha detaylı öğrenebilirsiniz. 

- Sürtünmeyi en aza indirir. Birbirine temas halinde çalışan parçaların arasında ince bir yağ tabakası oluşturarak, sürtünmeden dolayı aşınmayı ve sıcaklığı en aza indirir.
- Motor kompresyonunun düşmesini önler. Segmanların silindir yüzeyinden sıyırdığı yağ, segman ile yuvası arasına dolarak kompresyon kaçağına karşı sıvı conta gibi görev yapar. Kompresyonun, piston, segman, silindir arasından kartere kaçmasını en aza indirir.
- Motor parçalarının soğumasına yardımcı olur. Karterde bulunan yağ, motor parçalarından daha soğuktur. Yağlama sırasında parçaların üzerinden aldığı sıcaklığı kartere getirerek parçaların soğumasına yardımcı olur.
- Motor parçalarının temizlenmesinde de büyük bir rol oynar. Motor yağı, yağladığı parçalar üzerinde aşınmadan dolayı meydana gelen talaşları ve yanma sonucu oluşan atık tortuları bünyesinde toplayarak kartere getirir. Böylece motor parçalarının devamlı temiz kalmasını sağlar. 

Motor Yağı Bakımının Önemi 

Aracın motorunun sağlıklı ve verimli bir şekilde görevini yerine getirebilmesi için motor yağına ihtiyacı vardır. Her yağın da belirli bir ömrü olduğu için, düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Motor yağı bakımına özen göstermek, motor sağlığınızı korur, ömrünü uzatır ve büyük maliyetlerde hasarların oluşmasını önler. 

Motor yağınızı değiştirmezseniz karşılaşacağınız çeşitli problemler olacaktır. Aracınızın motorunda arızalar meydana gelmeye başlayacaktır ve bu durum da yağ değiştirmekten çok daha büyük masraflarla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Motor performansı düştüğü için dolayısıyla aracınızın da performansı sürecektir. Aracınızın verimli çalışmasını ve konforlu bir sürüş deneyimine sahip olmak istiyorsanız Honda bakım servisi ile iletişime geçerek, aracınızın ihtiyacı olan tüm bakım hizmetlerini kolaylıkla alabilirsiniz. 

Otopratik Honda Servis Fiyatları 

Tüm Otopratik servislerinde, aracınıza uygun en doğru servis ekipmanları bulunuyor. Ayrıca onarım hizmetlerinde kullanılan yedek parçaların da araca uygun, orijinal ve garantili olmasına çok dikkat ediliyor. Bunlara ek olarak müşteri memnuniyetinin üst seviyelerde tutulması için, herkesin kolaylıkla faydalanabileceği bütçe dostu ekonomik onarım paketleri sunulmuştur. Bu onarım paketleri ve Honda Civic motor yağı fiyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Otopratik web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir.