Otopratik Logo
close hamburger menu

Honda Motor Yağı

Honda motor yağı konusunda Otopratik uzmanlığı ile ilerleyebilir, orjinal uyumlu motor yağları ve garanti desteği alabilirsiniz. Honda marka aracınızın periyodik bakımları, parça değişimleri, tamir işlemleri için güvenle ilerleyebilirsiniz. Farklı oto bakım ihtiyaçları için Otopratik.com.tr üzerinden hemen randevu talebi oluşturabilirsiniz. Honda motor yağı randevusu için de pratik bir biçimde sonuç alabilirsiniz.  Dilerseniz Honda motor yağı fiyat bilgisini de online olarak alabilirsiniz. Honda marka aracınızı güvenle Otopratik teknisyenlerine teslim edebilir, süreç boyunca detaylı olarak bilgi almanın konforunu yaşayabilirsiniz. 

Motor Yağı Hakkında Önemli Bilgiler

Aracınızın bakımı için mutlaka kontrol etmeniz gereken parçalardan biri motor yağıdır. Özlelike uzun yola çıkarken lastik hava basıncı, silecek suyu ve motor yağı kontrolü önerilir. Peki, motor yağı nedir?

Motor bloğundaki bir hazne içinde bulunan akışkan sıvıya motor yağı denir. Madeni yağ ya da mineral yağ adlarıyla da bilinen motor yağı, ham petrolden üretilir.  İçten yanmalı motorların çalışma prensibi, mekanik parçalardan oluşan bir blogdaki her bir mekanizmanın birbirine sürtünerek hareket kazanması şeklinde özetlenebilir. Bu sürtünme ise metallerin sürekli olarak aşınmasına neden olur. Aşınmayı azaltmanın iki yolu vardır: Bunlar; aşırı ısınmayı önlemek ve sürtünmenin etkisini azaltmak şeklindedir. Bu iki görev yerine getirilmezse metal korozyonu başlar. Metal korozyonu ise motor arızasına neden olur.

Motor içinde bulunan mekanik parçaları sürekli yağlamak metal korozyonu konusunda çok etkili bir çözüm sunar. Bu etkili çözüm, motor mühendisliği alanında yaklaşık 150 yıldır kullanılıyor. Elbette ilk uygulamadan bu yana motor yağlarının içeriği çok değişti. Günümüzde motor yağları,  motor bloğundaki parçaları temizlemek, korumak ve sürtünmeden dolayı oluşan ısı ve aşınmayı azaltmak için çok etkili bir formüle sahip. 

Motor Yağının İşlevleri Nelerdir?

Motor yağı, içten yanmalı motorlu araçlarda olmazsa olmaz bir parçadır. yağlar ve sıvılar kategorisinde değerlendirilen bu parça, motor için büyük öneme sahiptir. Motor yağının eksik olması ya da kötü kalitede olması çok büyük sorunlara ve masraflara neden olur. Motor yağının işlevleri aşağıdaki gibi listelenebilir:

​​- Hareketli parçaların birbirine sürtünmesine ve birbirini aşındırmasına engel olmak.
- Motorun daha az yakıt tüketmesi için onun zorlanmasını önlemek.  
- Motorun ömrünü kısaltan en önemli etken olan aşınmayı azaltmak.  
- Motor içerisinde bulunan bileşenlerde tortu oluşmasını önlemeye yardımcı olmak.
- Motor soğutmasında etkili olarak aşırı ısınmaya bağlı deformasyonu önlemek. 
- Çok soğuk havalarda motorun zorlanmasını önlemek. 
- Egzoz emisyon sisteminin korunmasına yardımcı olmak.

Honda marka aracınızın kullanım ömrü boyunca tüm bakımlarını Otopratik servis noktalarında yaptırabilirsiniz. Sabancı Holding bünyesindeki BriSA tarafından geliştirilen Otopratik’te aracınızın bakımı, parça değişimi, tamir ihtiyaçları için güvenle ilerleyebilirsiniz. Honda bakım servisi konusunda Otopratik uzmanlığı ile hızlı ve kaliteli hizmet almanın konforunu deneyimleyebilirsiniz.