Otopratik Logo
close hamburger menu

Linea Isıtma Bujisi

Isıtma bujisi nedir? Ne işe yarar? Araç sahipleri sürekli bu kavramı duyar fakat birçoğumuz anlamını ve ne işe yaradığını bilmeyiz. Şimdi sizin için ısıtma bujilerinin ne işe yaradığını anlatacağız.

Isıtma Bujisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Öncelikle bilmeniz gereken ısıtma bujisi ile kızdırma bujisi kavramları aynı kavramlardır. Kimi yerlerde ön ısıtma bujileri olarak da duyabilirsiniz. Isıtma bujileri benzinli araçlarda kullanılmaz. Sadece dizel yakıtlı araçlarda ısıtma bujileri vardır. Dizel araçlarda ateşleme bujisi bulunmadığı için yanma odasının ısınması için belirli bir zaman geçmelidir. Motorun çalışması için hava yakıt karışımının iyi bir şekilde ısınması gerekir. Bunun için de dizel yakıt kullanılan Linea model araçlarda ısıtma bujileri kullanılır.

Isıtma bujileri dizel motorun silindirlerini çalıştırmadan önce silindirlerin önden ısıtılmasını sağlayan ve bu işlemi yanma odasında meydana getiren motor parçalarıdır. Bu nedenle de pek çok sanayide bu parçaya ön ısıtma bujileri denilmiştir. Daha basit bir ifade ile ısıtma bujisi soğuk olan yanma odasını ısıtan ve aracın çalışmasını sağlayan bir ısıtıcı parçasıdır.

İtalyan araç üreticisi Fiat’ın tasarlayıp ürettiği Linea modeli ülkemizde de 2007 – 2015 yılları arasında satışa sunulmuştur. Hem benzinli hem de dizel motor seçeneği olan Linea model araçlarda kullanıcılar özellikle soğuk havalarda dizel motorlu araçların çalışması için benzinli araca oranla daha fazla beklerler. Bu durumda Linea ısıtma bujilerinin önemi ortaya bir kez daha çıkmış oluyor.

Linea ısıtma bujilerinin çalışma prensibine bakacak olursak eğer; aracınızın kontağını çevirdiğinizde motor kısmından tık şeklinde bir ses duyarsınız. Bu ses Linea ısıtma bujilerinin çalışmaya başladığının sesidir. Linea gösterge panelinde sargı şeklinde bir sembol bulunur. Aracınızı çalıştırdığınızda bu ışık yanar ve sönmeden aracınızı çalıştırmaya zorlamamalısınız zira aracınız bu arıza lambası sönmeden çalışmayacaktır. Aksi durumda aracınızı çalıştırmaya zorlamanız akünüzün de bitmesine sebep olur.

Linea Isıtma Bujisi Çeşitleri

- Metal ısıtma bujisi
         • Standart ve kendinden ayarlı çubuk tipi ve hızlı çalıştırma ısıtma bujisidir.

- Seramik ısıtma bujisi
         • Yeni nesil dizel motorlar direkt yanma odasına enjeksiyon yapılır.

Linea Isıtma Bujisi Arızası

Aracınızın motoru soğukken zor çalışmasından, sarsıntılı çalışmasından veya bujiden duman çıkmasından ısıtma bujinizin arızalandığını anlayabilirsiniz. Gösterge panelindeki arıza lambasının sönmemesi de size ısıtma bujisinin arızalı olduğunu göstermeye çalışıyor demektir. Eğer gösterge panelindeki arıza lambası sönmüyor ise bujilerin değişmesi gerekir. Linea model aracınızda 4 adet silindir buna bağlı olarak da 4 adet ısıtma bujisi bulunur. Arızalı olan ısıtma bujisini değiştirmeniz yeterlidir. Hepsinin değiştirilmesine gerek yoktur.

Linea ısıtma buji değişimi için Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Linea ısıtma bujisi randevusu almak için otopratik.com.tr bağlantısı takip edebilirsiniz. Linea model aracınızın elektrik arızalarını da kontrol ettirebilirsiniz. Oto arıza tespitini Otopratik’in uzman teknisyenlerine gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. Fiat bakım servisi için en yakın mağazamızı bağlantıyı takip ederek bulabilirsiniz.

Linea ısıtma bujileri ortalama 30 bin kilometrede bir değiştirilmelidir. Bu sebeple periyodik bakımın ne ölçüde önemli olduğunu bir kez daha görebilirsiniz. Otopratik’in uzman teknisyenleri Linea ısıtma bujilerini oto periyodik bakım esnasında da kontrol ederler ve motorunuzun ömrünü en az sizin kadar düşünürler. Yapılacak olan tüm bu işlemler veya aklınızdaki diğer bakımların fiyat bilgisine Linea ısıtma bujisi fiyatları bağlantısından rahatça ulaşabilir, bilgi edinebilirsiniz.