Otopratik Logo
close hamburger menu

Linea Kızdırma Bujisi

Dizel bir otomobilde araç çalışmadan önce, ateşleme sisteminde yakıt ve hava yanana kadar yanma odasında sıkıştırılırlar. Motor soğukken, motorun çalışmasının daha hızlı gerçekleşmesi için kızdırma bujileri silindiri ısıtır. Özetle çalışma prensibi bu şekilde olan kızdırma bujileri aracınızın daha hızlı çalışmasını sağlamak için, görevini doğru bir şekilde yerine getirmesi gereken parçalar arasında yer alıyor. Eğer aracınızı çalıştırırken zorlandığını fark ederseniz bu sorun kızdırma bujisinden kaynaklanıyor olabilir. Böyle durumlarda Otopratik ile iletişime geçerek aracınızın ihtiyacı olan tüm onarım hizmetlerini alabilir ve kızdırma bujisi değişimi hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Zamanınızdan tasarruf etmek ve daha hızlı bir servis hizmeti almak için Otopratik uzmanlığına güvenerek kolay bir şekilde Linea kızdırma bujisi randevusu alabilirsiniz. 

Kızdırma Bujisi Neden Arızalanır? 

Dizel araç sistemleri benzinli araçlara göre çok farklı bir mekanizma ile çalışma prensiplerine sahiptir. Bu aracın yapısını etkilediği gibi kullanım noktasında da bazı değişiklikler sağlamaktadır. Kızdırma bujisi motorun ateşleme sisteminde önemli bir rol oynadığı için, herhangi bir arıza oluşumu direkt motoru etkileyerek kendini hissettirecektir. Motorun etkilenmesi halinde aracın çalışma sistemi veya diğer parçalarında da arızalara rastlanılabilinir. Bu nedenle kızdırma bujisi arızası yaşamamak için kullanıcı kaynaklı olan hatalara dikkat edilmesi en doğrusu olacaktır. Kızdırma bujisinin arızalanması için sürücü tarafından gerçekleştirilen hatalar aşağıdaki gibidir. 

- Kızdırma ikaz ışığının sönmesi beklemeden marşa basılması,
- Kontağın uzun süre açık bir konumda bırakılması,
- Zayıf akü ile uzun süreli olarak marşa basmak.

Belirtilen tüm bu durumlar kızdırma bujisinin erken arızalanmasına sebep olmaktadır. Arızalanma olması durumunda aracınız soğuk havalar da sizi yarı yolda bırakabilir. Bu nedenle aracınızı kullanım esnasında gerekli özeni sağlamanız hem araç sağlığını korumak hem de güvenli bir sürüş gerçekleştirmek için önemlidir. Kızdırma bujisinin arızalandığını düşünüyorsanız veya yarı yolda kalırsanız hızlı bir şekilde yardım almak için Fiat bakım servisi ile iletişime geçebilirsiniz. 

Kızdırma Bujisi Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Kızdırma bujisi, bir motor parçası olduğu için motorun yanma odalarında yer alır. Sıkıştırma işlemi sırasında, yanma odalarında gerçekleşen bir tetikleme ile tam ateşlemenin olmasını sağlayarak motorun çalışmasını destekler. Ancak aracın her parçasında olduğu gibi kızdırma bujilerinin de bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Ortalama dizel bir aracın sistemine bakıldığında her kızdırma bujisi için biçilen ömür yaklaşık 100 bin kilometre ile sınırlıdır. Fakat bu durum yine de aracı kullanım şeklinize ve sıklığına göre değişiklikler gösterebilir. Sık araç kullanan birisi iseniz 100 bin kilometreyi beklemeden, periyodik araç bakımlarında kızdırma bujisini de kontrol ettirebilir ve değiştirilmesi ön görülürse değiştirmenizde fayda olduğunu unutmamak gerekir. 

Otopratik Fiat Servis Fiyatları

Otopratik, müşterilerin istek ve araç servis deneyimleri sonucunda kendine amaçlar edinerek kurulmuş bir araç bakım servisi firmasıdır. Müşterilere gösterilen bu kadar özenle birlikte, herkesin kolayca faydalanabileceği bütçe dostu ekonomik onarım paketleri sunulmuştur. Bu ekonomik onarım paketleri ve Linea kızdırma bujisi fiyatları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Otopratik web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Sonrasında dilerseniz istediğiniz bir vakit için kendinize servis randevusu oluşturabilirsiniz.