Otopratik Logo
close hamburger menu

Linea Lastik

Linea modeli, sürücülere yaşattığı harika sürüş deneyimi ve beğeni gören tasarımı sayesinde araç kullanıcıları arasında popüler modeller arasında yer alıyor. Her lastiğin bakım ihtiyacı olduğu gibi Linea lastiklerinin de düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Çünkü lastikler sürekli hareket halinde ve sürtünmeye maruz kaldıkları için zarar görebilirler. Meydana gelen hasarların en kısa sürede giderilmesi için düzenli bakım yaptırmak ihmal edilmemesi gereken araç sorumlulukları arasında yer alıyor. Aracınızın ihtiyacı olan lastik bakımı, lastik değişimi ve diğer tüm servis hizmetleri için Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Vakit kaybetmemek ve daha hızlı bir şekilde onarım hizmeti almak için Otopratik öncülüğünde kolaylıkla Linea lastik randevusu oluşturabilirsiniz. 

Linea Araç Lastiği Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Otomobiller için üretilmiş lastiklerin kullanım ömürleri maksimum 10 yıldır. O lastik 10 yıl boyunca kullanılmamış dahi olsa ve üretim tarihinin üzerinden 10 yıl geçmiş ise yine de değiştirilmesi gerekir. Çünkü lastiklerin yasal raf ömürleri bellidir. Aracın gidişatını etkileyecek derecede deforme olmuş ve eskimiş lastikleri kullanmaya devam etmek, istenmeyen kazalar ve can güvenliğinizi tehlikeye atan durumlarla sonuçlanabilir. Aracınızın lastiklerinin değiştirilmesini anlamanızda işe yarayacak, birkaç fiziksel püf noktası aşağıdaki gibidir. 

- Lastik dişleri 1,6 mm’den fazla yeni diş derinliği seviyesinde aşındıysa,
- Yanak kısmında hasar varsa,
- 6mm çaptan daha büyük delik yada aşınma varsa,
- Lastiğin teker üzerine oturan topuk parçasında arıza varsa arabanızın lastiğinin değişim zamanının gelmiş olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. 

Fiat bakım servisi ile iletişime geçerek aracınız için en uygun olan lastiklerin hızlıca takılmasını sağlayabilir ve seyahatlerinizi kaldığı yerden güvenle sürdürebilirsiniz. 

Lastiklerin Aşınmasını ve Ömrünü Etkileyen Faktörler Nelerdir? 

Linea model aracınızın lastikleri, sürekli hareket halinde sürtünme kuvvetine ve zorlu çevresel faktörlere maruz kaldığından zamanla eskiyecek ve aşınacaktır. İşte lastiklerin aşınmasında etkili olan faktörler aşağıdaki gibi sıralanmıştır. 

- Aracın ağırlığı gibi fiziksel özellikleri,
- Yolların güzergahı (düz, virajlı vb),
- Aracın mekanik durumu (ön ve arka rot ayarları, amortisör ve frenlerin durumu),
- Ani kalkış, şok frenler, viraj alış hızı gibi araç kullanım tarzları,
- Yüksek sürat yapmak,
- Ortam sıcaklığı ve çevre faktörü,
- Lastik basınçlarının düzenli seviyelerde tutulması,
- Kaldırıma vurma, yol üzerindeki çukurlardan geçmek gibi bilinç dışı gelişen darbeler.

Araç lastikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Otopratik yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz. 

Otopratik Fiat Servis Fiyatları 

Otopratik Sabancı güvencesi ile sunduğu kaliteli hizmete ek olarak, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak için, herkesin kolaylıkla erişebileceği ekonomik onarım paketleri sunmuştur. Bu onarım paketleri ve Linea lastik fiyatları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Otopratik web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir.