Otopratik Logo
close hamburger menu

Linea Şanzıman Yağı

Şanzıman yağı araçta bulunan şanzımanın görevini yerine getirebilmesi için büyük bir öneme sahiptir. Şanzımanların çalışması için sağlıklı bir dişli sistem gerekmektedir. Şanzıman çalıştığı sırada bu dişliler birbirine sürtünerek çalışır. Şanzıman yağı da burada devreye giriyor. Şanzıman yağı, dişliler arasındaki sürtünmeyi en az seviyeye indirerek olası aşınmaları engellemek amacıyla kullanılır. Şanzıman yağlarının da diğer yağlarda olduğu gibi belirli ömürleri vardır. Otopratik servislerine araçlarınızı periyodik bakımları için getirdiğinizde şanzıman yağı kontrolü de yapılarak, değiştirilmesi gerekiyorsa şanzıman yağı değişimi de yapılır. Vaktinizden tasarruf etmek ve daha hızlı bir servis hizmeti almak için Otopratik güvencesi ile Linea şanzıman yağı randevusu oluşturabilirsiniz. 

Şanzıman Yağı Nedir? 

Şanzıman yağı, motorlu araçlarda dişlilere sahip mekanizmalarda aşınma ve korozyona karşı koruma sağladığı için çok önemli bir yere sahiptir. Şanzıman yağının ihmal edilmesi sonucunda aracınızın ömrü 1 yılı geçemeyecek bir hale gelebilir. Şanzıman yağı laboratuvar ortamında geliştirilerek metal parça aksamlarının aşınma, sürtünme ve korozyona karşı koruma altına alan bir yağ çeşididir. Şanzıman yağının bakımı veya yenilenmesi aracın ömrünü fazlasıyla uzatan faktörler arasında yer alıyor. Çünkü şanzıman mekanizması içerisindeki yağ zamanla azalır ve dişlilerin birbirine zarar vermesi gibi durumlar meydana gelebilir. Bu zarar vermeler sonucunda aracınızın motoru verimini kaybetmeye başlar. Şanzıman dişlileri birbirine sürtünerek tekerlek aksanının çalışmasında rol oynar. Fakat zaman geçtikçe sürtünen dişliler arasında aşınma ve parçalanma gibi durumları engellemek için şanzıman yağının kullanılması ve düzenli olarak tazelenmesi çok önemlidir. 

Şanzıman Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir? 

Otomatik şanzımanların yağı için değişim zamanı, her araç tipine ve özelliklerine göre farklılık gösterir. Araç sağlığınız dikkate alınarak, otomatik şanzıman yağı için değişim zamanınızı tespit etmek için aracınızın kullanım kılavuzunda önerilen zaman çizelgesine göre hareket etmeniz motor sağlığınız için daha doğru olacaktır. Uzmanlar ise her 60 bin kilometre sınırında şanzıman yağının değişmesini tavsiye eder. Otomatik şanzıman yağı kaç kilometrede değiştirilir sorusunun yanıtı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Fiat bakım servisi ile iletişime geçerek, periyodik bakıma gittiğiniz zaman aracınızın ihtiyacı olan hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Aracınızın vites değişiminde zorluk yaşamaması, vites geçişlerinde çeşitli gürültülere neden olmaması ve sert vites değişimleri nedeniyle aracınızın dişlilerine zarar vermemesi için otomatik şanzıman yağı değişimlerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Düzenli bir şekilde kontrol edilmeyen şanzıman yağının sürüş konforunuzda kalitesizlik ve ilerleyen süreçte büyük masraflarla karşılaşmanıza neden olabilir. 

Otopratik Fiat Servis Fiyatları 

Otopratik, araç servislerinde kullandığı yedek parçaların araca en uygun, orijinal ve garantili olmasına çok dikkat eder. Bu sayede aracınızın ömrü uzar ve ilk günkü gibi bir sürüş konforuna sahip olursunuz. Kaliteli hizmetine ek olarak müşteri memnuniyeti de düşünülerek, herkesin kolaylıkla faydalanacağı ekonomik onarım paketleri sunulmuştur. Bu onarım paketleri ve Linea şanzıman yağı fiyatları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Otopratik web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir.