Otopratik Logo
close hamburger menu

Palio Hava Filtresi

Fiat Palio model aracınızın parça değişim ve tamir ihtiyaçları için Otopratik rehberliğinde sonuç alabilirsiniz. Otopratik, binek ve hafif ticari araçların kullanım ömürleri boyunca ihtiyaç duydukları bakımları sağlamak üzere kurulmuş bir mağazalar zinciridir. BriSA tarafından hayata geçirilen Otopratik, ülke genelinde yaygın ve kaliteli oto bakım hizmeti sunuyor. Fiat bakım servisi arayışında size en yakın Otopratik mağazasını bularak hizmet alabilirsiniz. Direksiyon kutusu değişimi, oto silecek değişimi, lastik nitrojen dolumu, oto elektrik arızası tespiti gibi farklı konularda güvenle ilerleyebilirsiniz. Ayrıca Fiat Palio hava filtresi değişimini de Otopratik’te yaptırabilirsiniz. Orjinal uyumlu Palio hava filtresi ile değişim sağlayabilir ve parça garantisi alabilirsiniz. Ayrıca değişen parça hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Hava Filtresi Nedir?

Araç motoru çalışmak için yakıt ve havaya birlikte ihtiyaç duyar. İlk ateşlemede yakıt yakma alanı, yakıt ve hava ile beslenir. Öyle ise motora hava girişi olmalıdır. Ancak her hava girişinde dışarıdaki toz, havadaki parçacıklar da içeri girecektir. Zamanla motor bloğu üzerinde, kanalların içinde toz ve partikül birikimi söz konusu olacaktır. Öyle ise bunu önlemek ya da azaltmak gerekiyor. Bu fikirden yola çıkan motor mühendisliği, hava filtresini geliştirmiştir. 

Hava filtresinin görevi, dışarıdan emilen havayı, toz ve kirli maddelerden temizleyerek içeri almaktır. Hava filtresinin konumu ise tam olarak hava giriş kanalının önüdür. Filtre malzemesi, genelde sentetik bir maddedir. 

Hava Filtresi Bozulursa Ne Olur?

Dışarıdaki havanın içerdiği kirli maddeler, yakıt alanına veya motor içerisine ulaşmamalıdır. Aksi halde bu parçacıklar biriktikçe motoru çalışmaz hale getirebilir. Zamanla biriken toz, motorda ve ona bağlı parçalarda korozyonu hızlandırır. Bu da çok daha fazla masrafa neden olur. Kirli hava nedeniyle yakıt yanma odasında zorlanma başlar. Bunun sonucunda ise yakıt tüketimi artar. Motorun hem performansı hem çekiş gücü azalır. Ayrıca Tüvtürk muayenesinde hava filtresi kontrolü yapılır. Hava filtresi bozuk olan araçlar kusurlu olarak işaretlenir. 

Fiat Palio Hava Filtresi Fiyatları

Motorlu araçlarda hava filtresi bulunur. Sadece yüzde yüz elektrikli motorla çalışan araçlarda hava filtresi olmaz. Hava filtresi fiyatları ise birbirinden farklı olabilir. Burada marka - model uyumu ilk dikkat edilecek konudur. Aracın modeli ile uyumlu hava filtresi arayışında da marka ile parça fiyatları ilişkisi fark edilir. Diğer yandan filtrenin kalitesi, ithal ya da yerli olması da fiyata etki eder. Ayrıca performans hava filtresi fiyatları da diğerlerinden farklı olabilir. Fiat Palio hava filtresi fiyatları için Otopratik.com.tr üzerinden güncel bilgi alabilirsiniz. Otopratik oto servis fiyat listesinden bakarak bir fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Ayrıca Fiat Palio hava filtresi değişimi için online fiyat teklifi de isteyebilirsiniz. Fiyat bilgisi edindikten sonra hava filtresi yenileme kararı verdiyseniz kolayca online randevu alabilirsiniz. Otopratik.com.tr üzerinden Fiat Palio hava filtresi randevusu oluşturabilir ve güvenle değişimi sağlayabilirsiniz.