Otopratik Logo
close hamburger menu

Polo WRC Jant

Jant, lastiğin iç tarafına yerleştirilen ve arabanın hareket etmesi ile doğrudan ilişkisi olan parçaya verilen isimdir. Metalden üretilen bir parçadır. Jantın çevresine lastik monte edilerek aracın hareket etmesi sağlanır ve jant aracın estetik görünümü yani dış görünüşü için önemli bir lastik parçasıdır. Aracın ağırlığı, çekiş gücü ve temel özellikleri göz ardı edilerek, araca uygun olmayan jantın kullanımı daha fazla yakıt tüketimi gibi çeşitli sorunları beraberinde getirir. O yüzden araca uygun olan jantın kullanılması önemlidir. Eğer Polo model aracınızın jantında bir hasar meydana geldiyse veya kontrol ettirmek isterseniz Otopratik uzmanlığına güvenerek jant sökme takma ve jant değişimi gibi hizmetlerden güven içerisinde faydalanabilirsiniz. Değerli vaktinizin boşa gitmemesi ve hızlı bir şekilde Polo WRC jant randevusu almak için Otopratik’i tercih ederek kolayca randevunuzu oluşturabilirsiniz. 

Jant Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Nelerdir? 

Lastikler kadar doğru jantın seçilmesi de trafikte sürüş güvenliğiniz için büyük bir rol oynar. Aşağıda maddeler halinde jant seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini görebilirsiniz. 

- Yalnızca görünüşü güzel olduğu için hiçbir jant araca takılmamalıdır. Kalitesi düşük olan, aracın ağırlığına uygun olmayan ve büyük ya da olması gerekenden küçük jant seçimi taşıt güvenliğini olumsuz yönde etkiler.
- Yaygın olarak kullanılan jant türü olan çelik jantın en kaliteli olanı seçilmelidir. Aksi halde engebeli yollarda jant eğrilebilir veya kırılabilir.
- Takılan jant büyüdükçe araçtaki sürüş konforu da aynı ölçüde azalır.
- Jantlar sayesinde fren sisteminin soğuması sağlanır. Bu yüzden seçilen jantın dayanıklı malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir.
- Jantların büyüklüğü arttıkça arabanın virajda savrulma olasılığı azalır, viraja girerken yol tutuşu daha sağlam hale gelir.
- Büyük jantlar diğer ölçüdeki jantlara kıyasla daha ağırdır. Bu ağırlık artışı daha fazla yakıt tüketimine yol açar. Jant büyüdükçe arabanın sürüş performansı da azalır. Bunun sebebi ise büyük jantların döndürülmesi için motorun daha çok enerji harcamasıdır. Burada önemli olan husus aracın motor kapasitesinin büyük jantların ihtiyaç duyduğu gücü üretebilecek kapasitede olmasıdır.
- Araca takılan jantlar aracın motor gücü ile uyumlu olmalıdır. Motor gücü yüksek olan ve daha ağır olan araçlara küçük jant takılması sonucunda araç patinaj yapabilir ve yol tutuş güvenliği sekteye uğrar.  
- Araca alınan jant mutlaka yetkili servis tarafından takılmalıdır.
- Yanlış seçilen jant yüzünden araba daha gürültülü çalışır, araba savrulabilir, balans ayarı bozulabilir ve sürüş güvenliği sekteye uğrayabilir.
- Arabanın sürüleceği coğrafi konumların gereğini karşılayacak uyumlulukta jant seçilmelidir. Engebeli araziler daha farklı lastik ve jant seçimini gerektirir.

Aracınıza uygun jant seçimi için daha profesyonel bir yardım almak için Volkswagen bakım servisi ile iletişime geçerek Otopratik’in tüm kolaylıklarından faydalanabilirsiniz. 

Otopratik Volkswagen Servis Fiyatları 

Otopratik servis noktalarında, aracın ömrünü uzatmak, motor sağlığını korumak ve daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşamanız için, araç onarımlarında tercih edilen yedek parçaların araca en uygun, orijinal ve garantili olmasına çok özen gösterilir. Sunulan bu kaliteli hizmete ek olarak, müşteri memnuniyetinin ihmal edilmemesi için herkesin kolaylıkla faydalanabileceği ekonomik onarım paketleri sunulmuştur. Bu onarım paketleri ve Polo WRC jant fiyatları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Otopratik web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Daha sonrasında dilerseniz kendinize en uygun tarih için randevunuzu oluşturabilirsiniz.