Otopratik Logo
close hamburger menu

Renault Fluence Fren Balatası

Otopratik ile online olarak Renault Fluence fren balatası değişimi için hemen randevu alabilirsiniz. Otopratik.com.tr’den Renault Fluence fren balatası randevusu almak çok kolay. Ayrıca site üzerinden aracınızın diğer bakım ihtiyaçları için de online araştırma yapabilirsiniz. Uzman teknik kadrosu ile Renault bakım servisi konusunda öne çıkan Otopratik mağazalarından orjinal uyumlu parça desteği alabilirsiniz. Garantili oto parça temin edebileceğiniz Otopratik mağazalarında aracınızın farklı ihtiyaçları için güvenle bakım yaptırabilirsiniz. Fren hidrolik değişimi, el freni değişimi, fren kaliperi değişimi gibi işlemleri uzman teknisyenlerle sağlayabilirsiniz. 

Fren Balatası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motorlu araçlarda en sık değiştirilen parçalardan biri fren balatasıdır. Bu nedenle araç sahipleri, fren balatası nedir  ve ne işe yarar sorusuna yanıt arar. Fren balatası, frenleme sisteminin önemli bir parçasıdır. Aracın randımanlı şekilde yavaşlaması ve durması için fren balatasına ihtiyacı vardır. Fren balatası yoksa araç, güvenli şekilde yavaşlayamayaz. Fren balatası, tekerlek sistemiyle bağlantılı halde konumlanır. Bu konumu, tekerlek sistemi ile ilintili bir işlevi olduğunu düşündürür. Ancak tamamen frenleme sistemine ait bir parçadır. 

Fren balatası, mekanik bir yapıya sahiptir. Fren balatasının çalışma prensibi, fren pedalı ile lastikler arasında bir sistem olarak kurgulanmıştır. Sürücü, fren pedalına bastığı anda fren balatası, kampanalara sürtünmeye başlar. Bu sürtünme ile  kampananın dönmesini engeller. Sürtünme nedeniyle kampana dönemez. Bu nedenle araç yavaşlar ve durur.  

Fren Balatası Neden Biter?

Mekanik bir parça olan fren balatası, işlevini güçlü bir sürtünme ile sağlar. Ancak her bir sürtünme ile aşınır. Zamanla da işlevini yapamayacak kadar aşınmış olur. Bu durumda fren balatası bitmiştir. Fren balatasının ne zaman biteceği konusunda aracın üreticisi testlerle elde ettiği sonuçları araca ait katalogda paylaşır. Ancak bazen kötü kullanım nedeniyle fren balatası vaktinden önce bitebilir. Peki, fren balatasını bitiren kullanıcı hataları nelerdi?

Fren Balatası Neden Çabuk Biter?

Fren balatasının erken bitmesinin birden çok nedeni vardır. Ancak en yaygın sebep, el freni çekik araba kullanmaktır. Bu şekilde araç kullanmak, balataların yanmasına neden olur. Sürekli olarak aşırı hız yapmak ve hızlıyken aniden frene basmak da balataları bitirir. 

Fren Balatası Çeşitleri

Fren balataları malzemelerine göre üçe ayrılır: organik, seramik ve metal. Organik fren balataları, geri dönüştürülebilir malzemeden üretilir. Ayrıca diğer balata türlerine göre daha az gürültü çıkarırlar. Seramik fren balatası modelleri toz ve atık bırakmaması ile tercih edilen seçenekler. Metal fren balatası ise sıcağa ve zorlu şartlara dayanıklı olması ile öne çıkıyor. 

Aracınızda fren balata değişim zamanı geldiyse güvenilir bir oto servisten destek alarak değişimi sağlamanız gerekir. Fren balatası değişimini ertelemek, sürüş güvenliğini olumsuz etkiler. Bu nedenle Renault Fluence fren balatası fiyatları için araştırma yaparak hızlıca karar vermeniz önerilir.