Otopratik Logo
close hamburger menu

Renault Fluence Motor Yağı

Renault Fluence araç bakımı için güvenilir oto servis konusunda Otopratik’i tercih edebilirsiniz. Otopratik, BriSA tarafından hayata geçirilmiş bir oto bakım mağazaları zinciridir.  Otopratik rehberliğinde aracınızın tüm bakım ihtiyaçları için ve Renault Fluence motor yağı değişimi için güvenle ilerleyebilirsiniz. Lastik jant rot ayarı, fren disk değişimi, el freni değişimi gibi farklı işlemleri Otopratik mağazalarında yaptırabilir ve orjinal parça desteği alabilirsiniz. Parçalar için garanti sunan Otopratik mağazalarında yapılan işlemle ilgili de detaylı bilgi paylaşılır. 

Motor Yağı Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Motor yağı tercihinde ilk bakmanız gereken yer, aracınızın üreticisinin hazırlamış olduğu katalog olmalıdır. Burada hangi özelliklere sahip bir yağ tercih etmeniz gerektiği ve ortalama kaç km’de bir motor yağını değiştirmeniz gerektiği yazar. Bununla beraber viskozite, motor yağı sıcaklık aralığı, performans sınıfı gibi kriterler de dikkate alınmalıdır. En doğru görüş için oto bakım uzmanı tavsiyesi alınmalıdır. 

Motor Yağı Viskozitesi Nedir?

Motor yağlarında viskozite konusu önemli bir kriterdir. Viskozite, yağın kalınlığını ölçen bir terimdir. Akmaya karşı direnci ifade eden bir terim olarak kullanılır. Düşük viskozite, sıvının ince olduğuna yani çok akışkan olduğuna işaret eder. Örneğin suyun viskozitesi çok düşüktür. Peki, motor yağının viskozitesi nasıl olmalı? Bu soruya yanıt vermek için önce motor yağının nasıl bir işlevi olduğunu açıklamak gerek. 

Motor yağı, motor bloğunda silindirler arasında dolaşan bir sıvıdır. Bu sıvı, motorun ve ona bağlı metal parçaların aşırı derecede ısınmasını önler. Sürekli olarak parçalar arasında sirküle olan yağ, ısıyı bir miktar alır. Öyle ise çok düşük viskozitesi olan motor yağı, bu işlevi yapmakta yetersiz olabilir. Çünkü yoğun bir sıvı ısıyı emmekte daha etkili olacaktır. Diğer yandan motor yağının bir başka görevi, parçaların her kısmına ulaşarak onları kirden tozdan temizlemek ve sürtünmeye bağlı aşınmayı önlemektir. Öyle ise çok yüksek viskoziteye sahip yağlar; akıcılıkları zayıf olduğundan düşük ısıda motorun tüm kısımlarına ulaşmayabilirler.

Renault Fluence motor yağı seçiminde uzmana danışmak önemlidir. Doğru yağı tercih ederek verimli sonuç alabilirsiniz. Bu amaçla Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Size en yakın Otopratik mağazasını online olarak keşfedebilirsiniz. Renault Fluence motor yağı randevusunu da online olarak alabilirsiniz. Sadece motor yağı için değil genel olarak Renault bakım servisi desteği ile aracınızla ilgili her konuda destek alabilirsiniz. 

Renault Fluence Motor Yağı Fiyatları

Motorlu araçların kullanım ömürleri boyunca ihtiyaç duyacakları parçalar için ve bunların bakım ya da tamir hizmetleri için fiyat araştırmasını Otopratik rehberliğinde yapabilirsiniz. Otopratik.com.tr üzerinden online olarak fiyat teklifi isteyebilirsiniz. Ayrıca güncel fiyat listesine bakabilirsiniz. Renault Fluence motor yağı fiyat bilgisi için online konforu ile izleyebilirsiniz. Güncel fiyat bilgisini değerlendirerek karar verme sürecinizi daha verimli bir hale getirebilirsiniz.