Otopratik Logo
close hamburger menu

Skoda Arıza Lambaları

Araç sahipleri özellikle de yeni otomobil kullanmaya başlayanlar, zaman zaman arıza lambalarının yanıp söndüğünü görünce ne yapacaklarını şaşırır hale geliyor. Bu nedenle en çok tercih edilen yöntem ya bilen birini arayıp sormak ya da arama motorlarından araştırma yapmak oluyor. Her aracın kullanım kılavuzunda bu arıza lambalarının anlamları ve sembolleri detayları ile anlatılmaktadır. Yine de bir uzaman desteği almak istenirse Türkiye’de geniş hizmet ağına sahip Otopratik bayilerini tercih ederek aldığınız hizmet sonrası ne kadar doğru karar verdiğinizi anlarsınız.

Skoda markası ülkemizde trafikte sıkça rastladığımız markalar arasındadır. Hal böyle olunca da geniş servis ve hizmet ağı bulunan Otopratik bayilerinden destek almak çok rahat oluyor. Skoda markasının pek çok modelinde arıza lambalarının anlamları kullanıcılar tarafından bilinmelidir. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda size yol gösterici olacaktır.

Skoda markasının Fabia, Scala, Octavia, Superb, Kamiq, Karoq, Kodiaq gibi çeşitli modellerinde kullanılan arıza lambalarının sembolleri hemen hemen aynıdır. Aracın modeli değiştikçe eklenen uyarıcı ışıklarda olur. Alanında uzman kişiler ile çalışan Otopratik yetkili servisleri tüm Skoda modellerinde meydana gelen arızaların hızlı çözüme kavuşturulması için çaba sarf etmektedirler. Skoda arıza lambaları randevusu almak için bağlantıyı takip edebilirsiniz. Tüm Skoda modellerinde oluşabilecek olan arızalar için Skoda bakım servisi randevusu alabilir aracınızdaki arızanın bir an önce çözüme kavuşmasını sağlatabilirsiniz.

Skoda modellerinde en çok rastlanan arıza lambalarını listeleyecek olursak şu şekilde görebilirsiniz:

- Motor emisyon uyarı lambası

Emisyon sisteminde bir arıza olduğunu belirtir.

- ABS uyarı lambası

Frenleme sisteminde bir arıza olduğunda yanar ve frenin etkinliği azalmıştır.

- Hava yastığı ikaz lambası

Hava yastığı devre dışı olduğunda yanar.

- Lastik basıncı uyarı sembolü

Bir veya birden fazla lastiğin basıncının düşük olduğunu belirtir.

- Direksiyon ikaz ışığı

Direksiyon sisteminde arıza olduğunu belirtir.

- Kızdırma bujileri uyarı lambası

Araç çalıştırılmadan önce bu lambanın sönmesi beklenmelidir. Eğer araç çalışırken bu arıza lambası yanarsa aracınızı hemen servise götürmelisiniz.

- Motor yağ basıncı düşük uyarı lambası

Yağ basıncı uyarı ışığıdır. Yandığı takdirde aracınızın yağ seviyesini kontrol etmeli gerekli ise ilave etmelisiniz. Aksi takdirde aracınızın alt parçalarında sürtünme artacağı için daha büyük problemler ile karışı karşıya kalmanız kaçınılmaz olur.

- Motor soğutucu uyarı lambası

Motor aşırı ısındığı için bu arıza lambası yanar ve hemen aracınızı durdurmanız gerekir. Soğutma sıvısının kontrol edilmesi ve gerekli ise doldurulması istenir. Azalma varsa da borularda veyacontalarda sızdırma olup olmadığı boruların paslanıp paslanmadığı kontrol edilmelidir.

- Fren balataları aşınmış uyarı lambası

Fren balatasının kontrol edilmesi ve hatta değiştirilmesi gerekir.

- Fren uyarı lambası

El freni çekili konumdayken bu uyarı lambası yanar. El freni çekili değilken de yanıyor ise fren hidroliği kontrol edilmelidir.

- Akü uyarı lambası

Akü şarjının düzgün çalışmadığını gösterir.

Yukarıda belirttiğimiz arıza lambaları hakkında daha detaylı bilgi almak ve güvenilir bir hizmet almak isterseniz Otopratik bayilerini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Aracınızdaki gösterge uyarı lambalarının kontrolü veya servis uyarı lambası sıfırlama gibi işlemler için Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz.

Skoda arıza lambaları fiyatları için internet sitemizden destek alabilir veya bağlantıyı takip ederek yaptırmak istediğiniz bakım, onarım veya orijinal yedek parça değişimini Otopratik uzmanlığında yaptırabilirsiniz.