Otopratik Logo
close hamburger menu

Toyota Motor Yağı

Motor yağları, aracınızın görünmeyen bir parçası olmasına rağmen hayati önem taşır. Toyota kendi ürettiği motorlara en uygun yağları da kendi bünyesinde üretmekte ve kullanıcılara sunmaktadır. Tüm Toyota motor yağları Uluslararası tanınan API (Amerikan Petrol Enstitüsü) ve ACEA (Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği) standartlarını karşılamaktadır.

Motor yağı değişim frekansı her araç için ayrı ayrı belirlenmiştir. Toyota markasına göre tasarlanmış olan motorlarda hangi yağların kullanılacağı ve bu motor yağlarının değişim frekanslarının ne olacağını Toyota marka aracınızın kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Bu konuda uzman yardımı almak için de size en yakın Otopratik mağazasını ziyaret ederek teknisyenlerimizden yardım alabilirsiniz.

Toyota Marka Araçlarda Hangi Marka Yağ Kullanılır?

Toyota marka aracınıza motor yağı seçmek için Toyota tasarımcısının belirlediği ve onayladığı motor yağı markalarını kullanmanız aracınızın performansı ve motor ömrü için büyük önem taşır. Farklı iklim koşullarında farklı motor tiplerinde aracınız için uygun yağlar seçilmelidir. Bunun için aracınızın kullanım kılavuzuna bakmanız veya uzman teknisyenlere sahip Otopratik bayilerinden destek almanız yeterli olur.

Toyota Motor Yağı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Motor yağları üretim şekillerine göre mineral yağlar, yarı sentetik yağlar ve tam sentetik yağlar olmak üzere üçe ayrılır. Aracınız için en uygun motor yağını seçmek için hemen bayilerimizden Toyota bakım servisi randevusu alabilirsiniz.  

Motor yağı değişim zamanınız mı geldi? Hangi markayı seçeceğinizi bilmiyor musunuz? O zaman yapmanız gerek tek şey otopratik.com.tr adresini ziyaret ederek size en yakın Otopratik bayisini belirlemek ve Toyota motor yağı değişimi randevusu almaktır.  

Motor yağı seçerken dikkat edilecek en önemli konu motorunuzun teknik özelliklerine uygun bir yağ seçimi yapmaktır. Motorunuzun ömrüne olumlu ya da olumsuz yönde etki edebilecek bu sıvının doğru seçilmesi motorunuz için hayati önem taşımaktadır. Motor yağları aracınızın motorunun üzerinde bir film tabakası oluşturarak motorunuzu korur. Aynı zamanda aracınızın performansını arttırırken ömrünü de uzatır.

Toyota Motor Yağının Görevleri Nelerdir?

- Motor yağının en önemli görevi motoru korumaktır.
- Motoru temizleme de önemli görevleri arasındadır.
- % 3’e kadar yakıt tasarrufu sağlar.
- Sürtünmeyi en aza indirmek
- Yüksek sıcaklıkta çalışan motor parçalarının soğutulmasına yardımcı olur.
- Motor parçalarının ısınarak deforme olmasını engeller.
- Motordaki toz, kir gibi partikülleri yağ filtresine taşıyarak motor parçalarını temizler.
- Piston ve silindir arasındaki boşlukları doldurarak gaz kaçaklarını önler.

Bu maddeler her Toyota modellerinde geçerlidir bu yüzden seçilecek yağ büyük önem arz etmektedir. Ayrıca bu maddeler doğru yağ seçiminde ve üreticinin belirlediği frekanslarda değişimleri yapıldıkça aracınızın performans ve ömrünü arttırmaya yarayan maddelerdir.

Toyota marka aracınıza uygun motor yağı kullandığınızda sürtünmeye harcanan enerjiden tasarruf edeceğiniz için yakıt tüketiminiz düşecektir.
Motor yağları sürtünmeyi azalttığı için aşınmaların önüne geçer ve daha az enerji harcanmasına yardımcı olur. Bu sayede motor gücünü yola aktarırken aracınızın performansı artar.

Toyota Motor Yağları Değişim Frekansı Nedir?

Toyota model üreticilerinin önerdiği motor yağı değişim frekansı 10 ila 15 bin kilometre ve yılda birdir. Fakat bu durum motor tipine ve kullanılan yağ özelliklerine göre değişkenlik gösterdiği gibi kullanım şekline göre de değişkenlik gösterebilir.
Kirlenmiş motor yağları soğutma görevini yerine getiremez ve parçaların aşırı ısınmasına sebep olur. Bu aşırı ısınma sonrası motorun verimsiz çalışmasına ve motor bileşenlerinin yıpranmasına yol açar.

Toyota Motor Yağları Nasıl Kontrol Edilir?

Toyota marka aracınızda gösterge paneli üzerinde yağ basınç uyarı lambası yer almaktadır. Bu lamba yandığında mutlaka aracınızı kontrol ettirmelisiniz. Aracınızın motor yağını siz de aşağıdaki adımları izleyerek basit bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

- Aracınızı düz bir yere park edin.
- Yağ çubuğunu yerinden çıkartarak kontrol sağlayabilirsiniz.

Yağ çubuğunda maksimum ve minimum olmak üzere sınırlar vardır. Yağ çubuğunu çektiğinizde çubuk üzerindeki yağ miktarı bu iki değerin arasında olmalıdır. Aksi takdirde aracınızın motor yağında bir problem var demektir.

Toyota Motor Yağ Değişim Fiyatları

Aracınızın motor yağı değişim frekansı geldi ise siz de en doğru adres olan Otopratik bayilerini tercih edebilirsiniz. Toyota motor yağı fiyatı için ister internet üzerinden isterseniz de telefon ile müşteri temsilcisinden destek alabilirsiniz. Aklınıza takılan diğer konular için de örneğin yağ filtresi değişimi işlemi ile ilgili tüm sorular için de alacağınız hizmetin tüm detaylarını öğrenebilirsiniz.