Otopratik Logo
close hamburger menu

Uno Arka Amortisör

Amortisör sürüş esnasında yoldaki engebeler sebebiyle meydana gelebilecek sarsıntıların şiddetini ve yine bu sarsıntıların araca olan etkisini azaltmak için kullanılan süspansiyon parçalarından biridir. Amortisörler aracın hareketinin ters yönünde ve aracın hızı ile paralel bir direnç gösterir.

Amortisörlerin asıl görevi ise araç çukura girdiğinde veya tümsekten geçerken defalarca yaylanarak lastiklerin yol tutuşunun azalmasını ve hâkimiyetin kaybolmasını engellemektir.

Fiat Uno modeli İtalya da 1983 ile 1995 yılları arasında üretilmiştir. Ülkemizde ise 1994 yılında montajına başlanmış ve 1995 ile 2000 yılları arasında üretilmiş olup çok talep gören bir otomobildir. Küçük ve seri olmasından dolayı özellikle şehir içi kullanımda tercih edilmektedir. Uno model araçlarda arka amortisörler aracın virajlarda savrulmadan dengede kalmasını ve sürüş esnasında araç içerisinde konforlu bir ortam sağlamaktadır.

Uno Arka Amortisörün Ömrü Ne Kadardır?

Araçlardaki birçok parçaya oranla arka amortisörler uzun ömürlü olarak görülse de sürücünün kullanım şekline göre de ömrü değişkenlik gösterir. Oto periyodik bakımlarında pek kontrol edilen bir parça olmamasına karşın kontrol edilmesinde fayda vardır. 60 bin kilometrede bir değiştirilmesi aracınızın diğer süspansiyon parçalarının ömrü için de oldukça önem arz etmektedir. Uno marka aracınızın arka amortisörünün bakımı için Otopratik bayilerini tercih edebilirsiniz. Otopratik ustaları her marka ve model için donanımlı bilgi ve birikime sahiptir. Uno arka amortisör arızalarının yanında oto süspansiyon arızaları için de yine Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz.  

Uno Arka Amortisör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınızın arka tarafından tekerleklerin üstüne baskı yaptığınızda aracınız fazla esner. Esneme esnasında elinizi araçtan çekmenize rağmen araç hala esnemeye devam edecektir. Amortisörlerin arızalı olduğunu anlamanın diğer bir yolu ise amortisörler gözle kontrol edildiğinde patlak amortisörde yağ kaçağı görülür. Bu durumda da amortisörlerin patlak olduğu söylenebilir.

Emin olmak için işinin ehli ustalar ile bu testi yapabilir veya amortisörü söktürerek durumuna bakabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Otopratik.com.tr bağlantısından Uno arka amortisör randevusu almak olacaktır. Uno marka aracınızın tüm bakımları için Otopratik güvencesi ile sizleri mağazalarımızda ağırlamaktan gurur duyarız. Fiat bakım servisi için size en yakın bayimizi bağlantıyı takip ederek de bulabilirsiniz. Patlak amortisörler ile yola çok fazla devam etmemelisiniz.

Uno Arka Amortisör Neden Sertleşir?

Amortisör içerisindeki yağ boşaldığı zaman amortisör çok ciddi bir şekilde sertleşir. Sürücü aracını kullanırken bu durumu kasislerden geçerken veya araç tekerleği çukura girdiği zaman duyacağı küt sesi ile de fark edebilir.
Bu durumda aracınızın amortisörlerini kontroller ettirdiniz ve bir problem görmediyseniz eğer aracınızın helezon yaylarının yani karosere bağlantı yerlerinin gres yağı ile yağlanması problemi çözer.

Uno Arka Amortisör Fiyatları

Uno arka amortisör fiyatları için Otopratik sitesini ziyaret edebilir değişim için fiyat listesine göz atabilirsiniz. Otopratik bayilerinden alacağınız hizmetin ve değişim yapılacak olan parçaların da garantisi olduğunu bilmelisiniz.