Otopratik Logo
close hamburger menu
Araba Vurdurma Nasıl Yapılır?

Araba Vurdurma Nasıl Yapılır?

Arabanızın aküsü bitmişse ve hemen çalıştırmanız gerekiyorsa, bunu yapmak için arabayı itmek bir seçenek olabilir. Bu işlemin, düzgün ve güvenli bir şekilde yapıldığından emin olmak için birkaç kişi ve biraz koordinasyon gerektirir.

İlk olarak, arabanın boş viteste olduğundan emin olun. Bunu yapmak için, bir klik sesi duyana kadar anahtarı kontakta çevirin, ardından vites seçiciyi park ve sürüş vitesleri arasındaki orta konuma getirin.

Ardından, birinin arkadaki arabanın arkasında durmasını ve iki eliyle ileri doğru itmesini sağlayın. İten kişi, arabayı hareket ettirmek için yeterli kuvvetle itebilmelidir. Ancak sağlığınız için kendinizi çok fazla zorlamamalısınız.

Araba yeterince ivme kazandığında, arabanın içindeki biri kontağı açabilir ve yavaşça gaz pedalına basabilir. İten kişi arabayı hareket ettirmek için yeterli çabayı gösterdiği sürece, araç hareket etmeli ve gitmeye hazır olmalıdır.

Arabayı birden fazla kişi itiyorsa, herkesin senkronize ve eşit hızda ittiğinden emin olun. Çok hızlı veya çok sert itmek, tehlikeli olabilecek bir dengesizliğe neden olabilir.

Araba Vurdurma Kaçıncı Viteste Yapılır?

Araba Vurdurma Kaçıncı Viteste Yapılır?

Bir arabayı iterek çalıştırırken, şanzımanı her zaman ikinci vitese almalısınız. Bunun nedeni, ikinci vitesin çalıştırılması en kolay vites olmasıdır, ancak yeterli yer varsa veya motordan daha fazla güce ihtiyacınız varsa potansiyel olarak birinci veya üçüncü vitesi kullanabilirsiniz. İtmeye hazır olduğunuzda, debriyaj pedalına sonuna kadar basın ve pedalı orada tutun. Debriyaja veya şanzımana zarar verebileceğinden, çok sert veya çok hızlı itmediğinizden emin olun. Aracı kontrol etmeye odaklanabilmeniz için mümkünse başka birinin itmeye yardım etmesini sağlayın. Aracı hareket ettirdikten sonra, motor çalışana ve sorunsuz bir şekilde birinci vitese geçene kadar itmeye devam etmeniz önemlidir.

Başka Birinden Birlikte İtmeye Yardım Etmesini İsteyin

Başka Birinden Birlikte İtmeye Yardım Etmesini İsteyin

Arabanızı tek başınıza itmekte zorlanıyorsanız, başkasından yardım istemekten çekinmeyin! Bir arabayı iterek çalıştırmak çoğu durumda birden fazla kişi gerektirir, bu nedenle bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden yardım almak her zaman iyi bir fikirdir. İkinizin de sağlam ayakkabılar giydiğinden ve arabayı iyi kavradığından emin olun. Ardından, araca uygun vitesi seçin ve siz aracı yönlendirirken diğer kişinin arkadan itmesini sağlayın. Yaklaşık 10-15 km hıza ulaştığınızda debriyajı bırakın ve kontağı açın. Her şey yolunda giderse, motorunuz çalışmaya başlamalıdır! Değilse, biraz daha ivme ile tekrar deneyin veya yardım için bir otomobil mağazasına danışın.

Bir arabayı iterken çok sert veya çok hızlı itmemek önemlidir. Arabayı bir yokuşta itiyorsanız, araba sadece 5-10 mil / saat civarında dönmelidir. Motoru çok fazla zorlamak, iç parçalara zarar vererek maliyetli onarımlara yol açabilir. Ek olarak, arabayı tek başınıza itiyorsanız, yeterli hıza ulaşıldığında araca geri dönmek için yeterli momentuma sahip olduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Virajları çok hızlı almak da tehlikeli olabilir ve bundan kaçınılmalıdır. Arabayı iterken acele etmemeniz ve her zaman çevrenizin farkında olmanız en iyisidir.

Aracınızın çalışması ile ilgili sorun aküden kaynaklanıyorsa çok büyük ihtimalle aküde bir sorun olabilir. Böyle durumlarda ya akü şarj etme yada akü değişimi işlemi gerekir. Oto servis alanında profesyonel hizmet sunan Otopratik aracınızla ilgili tüm ihtiyaçlarınıza yönelik hizmetler sunar. Araba servis ücretleri bilgisini açık ve şeffaf bir şekilde paylaşarak bütçe planlamasına katkıda bulunur. Oto servis randevu al butonuna tıklayarak siz de kaliteli ve güvenilir hizmetlerden hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.