Otopratik Logo
close hamburger menu
Araç Kliması Neden Isıtmaz?

Araç Kliması Neden Isıtmaz?

Araç klimaları, aracınızın içini sıcak havalarda serin, soğuk havalarda sıcak tutmak için tasarlanmıştır. Genellikle bir tür soğutucu akışkanın, soğutulduğu ve daha sonra arabanın kabinine yönlendirildiği bir buharlaştırıcı bobinden geçirilmesiyle çalışır. Araba klimaları, havayı soğutmanın yanı sıra havadaki nemi gidermeye de yardımcı olur.

Arabanızın Klimasının Isınmamasının Nedenleri

Arızalı bir elektrik sistemi veya soğutucu sızıntısı dahil olmak üzere aracınızın klimasının ısınmamasının birçok olası nedeni olabilir. Atmış bir sigortada klimanın düzgün şekilde ısınmamasına neden olabilir. Bir sigorta, bileşenleri beklenmeyen güç dalgalanmalarından korumak için tasarlanmıştır, bu nedenle atması durumunda klimaya gerekli gücü sağlayamaz. Ek olarak, zayıf bir soğutucu seviyesi, klimanın aracı etkili bir şekilde ısıtmasını engelleyebilir. Soğutucu seviyesi düşükse, klima yeterli ısı üretemez. Son olarak, klima gazının bitmesi, klimanın verimli çalışmasını sağlamak için gaza ihtiyaç duyulduğundan, klimanın ısınmasını da etkileyebilir.

Arabanızın Klimasının Isınmamasının Nedenleri

Araç Klimasının Isıtmama Sorunu

Aracınızın klimasının ısınmaması ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bunun birkaç nedeni olabilir. En yaygın nedenlerden biri düşük soğutucu akışkan seviyesidir. Soğutucu akışkan, klima sisteminde dolaşan ve havanın serin kalmasına yardımcı olan sıvıdır. Soğutucu seviyesinin düşük olması klimanın düzgün şekilde ısınmamasına neden olabilir. Diğer bir olası neden, klima sisteminde atmış bir sigorta olabilir. Sigortalar, bileşenleri beklenmedik güç dalgalanmalarından korumak için kullanılır, bu nedenle bir sigorta atmışsa klimanızın düzgün çalışmasını engelleyebilir. Ayrıca arızalı bir kompresör veya uzaktan kumanda da klimanızın düzgün ısınmamasına katkıda bulunabilir. Son olarak, araç kaloriferiniz sıcak hava üflemiyorsa, bunun nedeni kötü bir üfleyici fan motoru olabilir.

Klima Gazının Bitmesi Klimanın Isınmasını Etkiler mi

Evet, klima gazının bitmesi klimanın ısınmasını etkileyebilir. Yeterli miktarda soğutucu olmadan, klima optimum sıcaklığına ulaşamaz. Soğutucu akışkan havanın soğutulmasından sorumludur ve sistemin düzgün çalışması için gereklidir. Yeterli gaz yoksa, klima havayı yeterince soğutamaz ve bu da ısıtma performansının düşmesine neden olur. Ek olarak, soğutucu akışkanın bitmesi hava akışında önemli bir azalmaya neden olarak ısıtma performansının daha da düşmesine neden olabilir.

Klima Gazının Bitmesi Klimanın Isınmasını Etkiler mi

Soğutucunun bitmesini önlemek için, aracınızın klima sistemini düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Arabanızın klima sisteminin olması gerektiği gibi çalışmadığını fark ederseniz, şarj etme zamanı gelmiş olabilir. Aracınızın klima sisteminin düzenli bakımı ve servisi, uygun ısıtma performansını sağlamak için yeterli soğutucuya sahip olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Aracınızın içerisinde her mevsim konforlu ve sağlıklı bir şekilde vakit geçirebilmek için her yıl düzenli olarak bakım ve kontrollerini yaptırmalısınız. Otopratik alanında uzman ekibi ile sunduğu kaliteli ve güvenilir hizmetler sayesinde oto servis alanında tüm ihtiyaçlarınıza kalıcı çözümler sunmaktadır. Otopratik tarafından sunulan oto klima hizmetleri, araç klima bakteri temizliği, oto klima kompresörü ve oto klima tamiri, polen filtresi değişimi, oto klima gazı dolumu, araç klima temizliği ve klima temizliği gibi işlemler sayesinde kabin içerisinde konforlu ve sağlıklı bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Tüm bu işlemlerle ilgili oto servis ücretleri hakkında bilgi almak için geç kalmayın. Siz de hemen oto servis randevusu alarak ihtiyacınız olan hizmetlerden faydalanın.