Otopratik Logo
close hamburger menu

Otopratik Hizmetleri

Oto Klima Gazı Dolumu

Klimanın gaz dolumunu aksatmamak gerekir. Periyodik bakımda da kontrol edilmesine rağmen bazen ihmal edilen klima gazı eksildiğinde klima soğutma veya ısıtma işlevini yerine getiremez olur. Ayrıca gereksiz çalışarak enerji tüketir. Klima gaz dolumu için size en yakın Otopratik noktasından randevu alabilirsiniz. Online olarak otopratik.com.tr adresinden randevu talebi oluşturabilir ya da teklif isteyebilirsiniz. Klima dezenfeksiyonu ya da polen filtresi değişimi gibi işlemler için de Otopratik noktalarını tercih edebilirsiniz.

Oto Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Klima soğutma yapmıyorsa genellikle gazdan şüphelenmek gerekir ancak soğutma yetersizliğinin birden fazla nedeni olabilir. Klima çalışır durumdayken boruları kontrol ettiğinizde karlanma-buzlanma varsa gaz bitmiş olabilir. Araba Klima Gazı Neden Biter? Söz konusu gaz, kısa sürede bitmez. Çok uzun yıllar kullanılacak şekilde gaz dolumu üretici firma tarafından optimize edilir. Ancak borularda çatlak, kırılma, deformasyon varsa gaz kaçağı olur ve klima gazının bitmesine neden olabilir.

Klima Gaz Dolumu Nasıl Yapılır?

Bu konuda Otopratik noktasında gaz dolumu yapılır. Klima gaz dolum cihazına aracın marka model bilgisi girilerek yapılan işlemde klimadaki gaz ve yağ tamamen çekilip tekrar basılır. Ancak aynı işlem manuel olarak da yapılabilir. Bu şekilde yani elle klima gaz dolumu yapıldığında ise kaput altındaki etikete bakılarak belirtilen miktar kadar dolum yapılır.

Klima Neden Soğutmaz?

Özellikle sıfır km bir otomobilin kliması ilk yıllar çok iyi soğuturken ilerleyen dönemde bu etki azalır gibi olur. Aslında burada oto klima arızasından çok bakım eksikliği söz konusu olabilir. Klima temizliği, dezenfeksiyonu, polen filtresi değişimi ya da gaz dolumu ile sorun çözülebilir. Araba klimasının soğutma sorununa çözüm bulmak üzere Otopratik noktalarına giderek uzman yardımı alabilirsiniz. Klimanın soğutmamasının birden fazla nedeni olabilir. Net bir sonuca ancak teknik bir kontrolle ulaşılabilir. Ancak klima soğutmuyorsa şu konu başlıkları dikkate alınabilir.

  • Klima tuşuna basıldığında borular soğuk olduğu halde soğuk üfürmüyorsa fan arızası akla gelebilir.
  • Polen filtresi tıkalı olduğunda da klima soğuk üfürmez.
  • Havalandırma kutusunda arıza varsa yine klima soğutmaz.
  • Elektrik motoru bozuksa klima, soğutma işlemini yapamaz.