Otopratik Logo
close hamburger menu

Otopratik Hizmetleri

Oto Klima Kompresörü Tamiri ve Fiyatları

Oto Klima Kompresörü Tamiri

Klima kompresörü, araç klimasının beynidir. Bu organ çalışmadığında iklimlendirme sistemi çalışmaz. Klima kompresöründe arıza varsa, durum ciddi demektir. Bu durumda ya kompresör değişir ya da yerinden çıkarılarak hasar giderilir ve tekrar yerine takılır. Klima gaz dolumudezenfeksiyonupolen filtresi değişimi de klima kontrolü ve bakımı anlamında yapılan önemli bakım ve onarım işlemleridir.

Klima Arıza Sebepleri

Araç klimaları, belki de en sık arıza veren sistemler. Bir aracın iklimlendirme sistemi  arıza verdiğinde gaz, radyatör petekleri ya da kompresör ilk akla gelen parçalardır. Klimada gaz kaçağı olması en popüler arıza sebebidir.  Sistemdeki korozyon, parçaların darbe alması gibi durumlar gaz kaçağına neden olabilir. Bu durum, gaz kaçak testiyle anlaşılır.  Ancak kompresör arızası da çok sık görülür ve genellikle kısa süreli seyahatlerde aniden derece yükseltmekten kaynaklanır. Kompresör tamiri için mutlaka bu konuda uzman bir ekipten yardım almak gerekir. Arızanın nedeni kompresördeki her hangi bir parça olabilir.

Oto Klima Kompresörü Parçaları Nelerdir?

İklimlendirme bozulduğunda sorun kompresördeyse bu durumu gidermek için önce kompresör gövdesinin hangi parçalardan oluştuğunu anlamak gerekir. Bir oto klima kompresörü şu parçalardan oluşur:

  • Kompresör kasnağı
  • Kompresör mili
  • Kompresör gazı
  • Gaz girişi
  • Piston
  • Valfler ve valf soketlerinden oluşur. 
Klima Kompresör Çeşitleri

Klima kompresörleri çalışma prensibine göre ve şekline göre çeşitlenir. Pistonlu, spiralli, eğik plakalı ya da paletli gibi farklı çeşitler söz konusudur. Bu konuda çalışan uzmanlar,  kompresör tamiri ya da değişimde bu çeşitliliği göz önüne alarak çalışır. 

Oto Klimada Kompresör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Klima kompresöründe arıza varsa klima devreye giremez. Böyle bir durumda hemen size en yakın Otopratik noktasına uğrayarak yardım isteyebilirsiniz. Dilerseniz otopratik.com.tr üzerinden hızlı ve kolay bir biçimde online randevu da alabilirsiniz.