Otopratik Logo
close hamburger menu
Fren Balatası Nedir?

Fren Balatası Nedir?

Fren Balatası Nedir?

Otomobillerin güvenli bir şekilde yolculuğa devam etmesi için en kritik aksamlarından biri frenlerdir. Fren balataları da aracın güvenliği için hayati öneme sahip fren sisteminin önemli bir unsuru olarak karşımıza çıkar. Fren balataları aracı durdurmaktan sorumludur ve aracı durdurmak için sürtünme enerjisini kullandıkları için zamanla aşınabilir. Fren balataları aşındığında araba aniden durur ve yolda kalma durumları ortaya çıkabilir. Fren balataları, bir otomobilin fren mekanizmasının en hayati parçalarından biridir. Gerekli olan oto bakım hizmetlerinden düzenli olarak faydalanarak fren sisteminizde bir sorun varsa erkenden tespit edilmesini sağlayabilirsiniz. 

Fren Balata Bitince Ne Olur?

Fren balatası, bir aracı yavaşlatmak veya durdurmak için kullanılan bir aksamdır. Ön ve arka fren olmak üzere iki adet fren balatası vardır. Fren balataları, fren kampanasına bağlı olan fren pabuçlarının üzerine yerleştirilmiştir. Fren pedalına bastığınızda, fren pabuçları fren balatalarını iter ve bu da fren kampanasına doğru itilir. Fren kampanası fren pabuçlarına, fren pabuçları ise fren pabucuna bağlıdır. Fren balatası, fren pabuçlarının kuvvetini iletir. Fren balatası aşınır ve çok incelirse artık görevini yapamaz hale gelir. Fren balataları, fren kampanasına bağlı olan fren pabucu teline bağlıdır. Fren balatası aşındığında, pabuç teli kısalır ve bu da fren pabuçlarının basınç kaybetmesine ve frenlerin çalışmamasına neden olur. 

Fren Balata Bitince Ne Olur?

Bir fren balatası, bir aracın fren sisteminin fren pabuçları ile fren kampanası arasına takılan metal, esnek, sürtünme üreten bir disktir. Fren pabuçları, fren balatasına bastırıldığında, aracı yavaşlatmak için bir sürtünme malzemesi görevi görürler. Fren balataları, fren sisteminin tehlikeli hale gelmesini ve kazaya neden olmasını önlemek için aniden değil kademeli olarak aşınacak şekilde tasarlanmıştır. Fren balataları genellikle yaklaşık 4.000 ila 10.000 km arasında değiştirilmesi gerekir. Fren balataları değişim işlemleri alanında uzman Otopratik ekipleri ile kaliteli parçalar kullanılarak yapılması gereken bir işlemdir. Otopratik tarafından fren sisteminizle ilgili sunulan hizmetlerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

Fren Balata Ömrü Kaç Kilometre?

Fren Balata Ömrü Kaç Kilometre?

Fren balataları yaklaşık olarak 4 bin ile 10 bin km arasında değiştirilmelidir. Ancak bu sürenin belirleyicisi aracın kullanım şekli ve sıklığıdır. Zorlu yol koşullarında sıklıkla kullanılan otomobillerin fren balataları daha erken dönemlerde değişim gerektirebilir. Otopratik kampana fren balatası değişimi ile ilgili tüm süreci açık ve net bir şekilde sizlere aktarır ve söz konusu hizmetin maliyetini şeffaf bir şekilde ortaya koyar. Oto servis fiyat listesi ile aracınızın fren sistemi ile ilgili sorunlarınızda destek almanız çok kolay. İhtiyacınız olan hizmetlerden hızlı ve kolay bir şekilde faydalanmak için oto servis randevu sistemi üzerinden randevunuzu hemen alabilirsiniz.