Otopratik Logo
close hamburger menu
Lastik Ölçüsü Nedir?

Lastik Ölçüsü Nedir?

Lastik Ölçüsü Nedir?

Otomobillerde aracın lastik boyutu oldukça önemli bir meseledir. Uygun olmayan lastik boyutları sürüş güvenliği ve aracın yol tutuşu açısından olumsuz etkiye sahiptir. Aracın lastiklerinin üretim sürecinde belirlenmiş olan lastik boyutlarında kullanılması önemlidir. Peki lastik ebadı nedir? Lastik boyutu çok önemli bir özelliktir ve üreticiler bunu çok ciddiye alır. Boyut inç olarak verilir ve ilk sayı genişlik, ikincisi yüksekliktir. Eğik çizgiden sonraki sayı, lastiğin yüksekliğinin genişliğe bölünmesiyle elde edilen en boy oranıdır. Örneğin, 205/55/16 lastik, genişliği 205 mm, yüksekliği 55 mm ve en-boy oranı 16 olan bir otomobil lastiğidir. 175/65/14 lastik aynı boyuttadır, ancak bir en-boy oranına sahiptir.

Lastik Ölçüleri Neyi İfade Eder?

Lastik Ölçüleri Neyi İfade Eder?

Lastik boyutu milimetre cinsinden ölçülür. İlk sayı lastiğin genişliğidir. İkinci sayı lastiğin yüksekliğidir. Üçüncü sayı, en boy oranı veya yüksekliğin genişliğe bölümüdür. Örneğin, genişliği 205 mm ve yüksekliği 55 mm olan bir lastiğin en boy oranı 3.5'tir. Üçüncü sayı lastiğin çapıdır. Örneğin, 175 mm çapında ve 65 mm yüksekliğinde bir lastiğin en boy oranı 2,4'tür. Dördüncü sayı jant boyutudur. Örneğin, 175 mm çapında ve 70 mm jant boyutunda bir lastiğin en boy oranı 1.8'dir.

Peki 175 70 R14 Hangi Araçlarda Kullanılır? Lastik boyutu, yeni bir lastik seti ararken bilmeniz gereken önemli bir ölçümdür. Lastik boyutu tipik olarak lastiğin yan duvarında bulunur. Hangi ebattaki lastiğe ihtiyacınız olduğunu bilmek için aracın markasını, modelini ve yılını bilmeniz gerekir. Örneğin, Honda Civic veya Honda Accord için bir lastik arıyorsanız, arabanın markasını ve modelini bilmeniz gerekir. Lastik boyutu tipik olarak milimetre cinsinden bulunur. Örneğin, 205 55 16, 205 milimetre genişliğinde, 55 milimetre yüksekliğinde ve 16 milimetre derinliğinde bir lastik boyutu olacaktır.

205 55 16 ne anlama geliyor?

205 55 16 ne anlama geliyor?

Bir lastiğin boyutu genellikle inç cinsinden ölçülür. Bu ifade lastiğin çapının boyutudur. Lastik boyutu genellikle inç cinsinden ölçülür. Örneğin, 205 55 16, genellikle otomobillerde, kamyonlarda ve SUV'larda kullanılan bir boyuttur. Lastiğin boyutunu bilmek önemlidir çünkü lastiğin nasıl performans göstereceğini belirleyen bir faktördür. Örneğin, 205 55 16 lastik ebadı, tipik olarak otomobillerde, kamyonlarda ve SUV'larda kullanılan bir ebattır. Bu lastik boyutu çok çeşitli araçlarda kullanılır.

Aracınızda hangi lastik boyutunu tercih etmeniz gerektiğinden emin değilseniz Otopratik profesyonelleri her zaman desteğe hazırdır. Lastik değişimi işlemlerinde mutlaka lastik boyutuna dikkat etmelisiniz. Otopratik lastik tamiri ve diğer birçok ile ilgili işlemlerde ile sizleri ayrıcalıklı hizmetlerle buluşturmaktadır. Otopratik tarafından sunulan diğer lastik ve jant hizmetleri aşağıdaki gibidir. 

Lastik ve Jant Hizmetleri ve Fiyatları hakkında açık ve net bir şekilde bilgi alarak ihtiyacınız olan hizmetlere hemen karar verebilirsiniz. Önceden açıklanan oto servis fiyat listesi ile hem kendinizi hem de bütçenizi alacağınız hizmetin çerçevesi için hazırlayabilirsiniz. Oto servis randevu hizmetlerinden faydalanmak için zaman kaybetmeyin.