Otopratik Logo
close hamburger menu
Radyal Ne Demek?

Radyal Ne Demek?

Radyal nedir?

Günümüzde otomobillerle ilgili bir çok bilgiye kolaylık ulaşmak mümkün. Bununla birlikte kimi bilgilere de ihtiyaç duyulduğunda erişmek yeterli. Aracınızın lastikleri ile ilgili herhangi bir sorununuz olduğunda çok geçmeden aklınızda “Otomobillerde radyal ne anlama geliyor?” sorusunun belirdiğini fark edebilirsiniz. Radyal lastik, tekerleğin çapı boyunca uzanan bir yive sahip lastiktir ve çapraz katlı lastik olarak bilinir. Radyal lastikler delinmelere karşı daha dirençlidir, çünkü katlı kordların hepsi aynı yönde ilerlemektedir. 

Radyal Lastik Ne Demek?

Radyal Lastik Ne Demek?

Radyal lastikler “radyal yapı” olarak da adlandırılır. Radyal lastikler tipik olarak “radyal” bir desenle üretilir, bu, lastiğin düz bir merkezi alana ve kavisli bir kenara sahip olduğu anlamına gelir. Bu,lastiğin mukavemetini ve lastiğin yük taşıma kabiliyetini arttırmak için yapılır.

Radyal kelimesi, arabalarda, tüm tekerlek tellerinin kesiştiği yer olan bir tekerleğin merkezini tanımlamak için kullanılır. Çoğu arabada gördüğünüz tekerlek tipinde az sayıda tekerlek teli ve geniş, dairesel bir jant bulunur. Bu jantlar genellikle ekonomi arabalarında bulunur, ancak yüksek performanslı arabalarda da bulunabilirler. Yüksek performanslı bir arabada gördüğünüz tekerlek türü, çok sayıda kola ve çok daha küçük, dairesel bir janta sahiptir. Bu tip tekerlek genellikle hız için tasarlanmış arabalarda bulunur.

Radyal, bir arabanın motor arabanın ortasında olacak şekilde tasarlandığı anlamına gelir. Bunun nedeni, motorun bu şekilde daha verimli olmasıdır. Motor, arabanın ön ve arka aksları arasına yerleştirilebiliyor, bu da arabanın daha iyi manevra kabiliyetine ve dengeye sahip olmasını sağlıyor. Radyal bazı diğer faydaları, daha iyi yakıt ekonomisi ve daha iyi yol tutuşudur.

Oto lastik ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı ve ihtiyaç duyduğunuz hizmetler için tek adres Otopratik oto servis noktalarıdır. Sizin ve sevdiklerinizin can güvenliğini ve konforunu sağlayan otomobilinizin her bir parçasıyla ilgili ihtiyaçlarınıza kaliteli ve güvenilir ellerden hizmet alarak yanıt aramanız önemlidir. Otopratik oto servislerinde araba lastiği ile ilgili başlıca hizmetler şunlardır: 

 • Lastik ve Jant Hizmetleri
 • Lastik Değişimi ve Lastik Oteli
 • Jant Sökme Takma
 • Lastik Supab Değişimi
 • Lastik Hava Kontrolü
 • Lastik Nitrojen Dolumu
 • Lastik Jant Satış
 • Rot Ayarı
 • Balans Ayarı
 • Lastik Rotasyonu
 • Lastik Tamiri

Radyal, bir arabanın motor arabanın ortasında olacak şekilde tasarlandığı anlamına gelir.

Otopratik ile alacağınız hizmetlerin kalitesi açık ve net bir şekilde ortaya koyduğu oto servis fiyat listesi ile adeta garanti altındadır. Son anda ortaya çıkıp otomobil sahiplerini hazırlıksız yakalayabilecek sürpriz maliyetlerden müşterilerini korumak amacıyla açıkça paylaştığı servis ücretleri ile Otopratik verdiği tüm hizmetleri net bir şekilde çerçevelemiştir. Oto servis alanında profesyonel hizmet sunan ve Türkiye genelindeki yüksek teknolojiye sahip oto servis notalarında hizmet veren Otopratik ile ihtiyacınız olan tüm işlemlere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Siz de hemen size uygun gün ve saat için oto servis randevusu oluşturarak aracınızın oto bakım ve onarım işlemlerini yaptırabilirsiniz.