Aracın özelliklerine uygun yağ ve yağ filtresi kullanımı motorun ömrü için çok önemlidir. Bu konuda Otopratik noktalarında size detaylı bilgi sunulur. Peki, yağın değişmesi gerektiği nasıl anlaşılır, motor yağı nasıl değiştirilir ve neden çok önemlidir?

Motor Yağının Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Bu konuda ilk veri aracın kilometre bilgisidir. Belirli bir km tamamlandığında mutlaka kontrol edilmesi gerekenler arasında olan motor yağı, performans, güvenli sürüş ve uzun süreli kullanım için çok önemlidir. Basit bir genelleme ile motor yağı değişim zamanı için 10-20 bin km aralığı verilebilir. 

Yağın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Motor yağının ne durumda olduğunu anlamak için çok popüler bir kağıt testi vardır. Bu test ile yağın durumunu öğrenebilirsiniz ancak tüm detayları veren bir sonuç için mutlaka işin uzmanına danışmak gerek. 

Motor Yağı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Motor yağı kontrollü için en önemli kural, motor sıcakken kontrol etmektir. Motor yağı kontrolü için en az on dakika motoru çalıştırmak ve ardından durdurmak gerekir. Burada ilk aşama, motor yağı seviyesini kontrol etmektir. Bu iş için tasarlanmış özel bir çubukla motor yağı seviyesi kontrol edilir. Seviye kontrolünden sonra motor yağının kalitesi kontrol edilir. Bunun için çubuktaki yağ, bir kağıda sürülür. Kuruyan yağ, homojen bir görünüme sahipse hala orjinalliğini koruyor demektir. 

Motor Yağını Kendim Değiştirebilir miyim?

Aracınızın motor yağını siz de değiştirebilirsiniz. Bu işlem, çok zor değildir ancak tıpkı fren hidrolik değişimi ve diğer sıvıların değişimi gibi çok risklidir ve zahmetlidir. Yağlı parçaları üzerinizi kirletmeden değiştirmeniz zor olduğu gibi yanlış ya da eksik bir işlem, motora zarar verebilir. Eğer motor yağını kendi başınıza değiştirmeye kararlıysanız, eldiven, yağ, yağ filtresi, kapağı açmak için pense, yağı süzmek için huni, atık yağı toplamak için bir kap gibi malzemelere ihtiyacınız olacaktır. 

Oto motor yağ değişimi için Otopratik uzmanlarına danışabilirsiniz. Otopratik mağazaları ile güvenilir hizmet kalitesine ulaşabilir, Sabancı güvencesiyle aracınız için gereken oto periyodik bakımları ve yağ- sıvı değişimlerini yaptırabilirsiniz. Ülke geneline yayılan hizmet ağıyla oto bakım sürecini kolay ve güvenli kılmayı hedefleyen Otopratik’ten online olarak da randevu alabilirsiniz.