Otopratik Logo
close hamburger menu

Doblo Amörtisör Takozu

Otomotiv markası Fiat’ın model ailesinin önemli bir parçası olan Doblo araçlar için parça temini, bakımı ve onarımını gerçekleştirmek için Otoprartik rehberliğine güvenebilirsiniz. Otopratik Fiat bakım servislerine Fiat marka araçlarınızı uyumlu parça değişimi için emanet edebilirsiniz. Genel olarak aracınızın çözüme  ihtiyaç duyduğu her türlü sorun için cevaplarınızı Otopratik’te bulabilirsiniz. Fiat Doblo aracınızın periyodik bakımı, oto check-up ve oto ekspertiz gibi işlemleri de Otopratik güvencesiyle kolayca tamamlayabilirsiniz. Fiat Doblo amörtisör takozu randevusu  almak için Otopratik servislerinin online altyapı desteğiyle bir tıkla  ilerleyebilirsiniz.

Doblo Uyumlu Amörtisör Takozu

Amortisör takozu ya da amörtisör kulağı, amortisörü aracın şasisine bağlayarak tekerleklerin açısını ve hizasını kontrol eden otomobil parçasıdır. Amörtisör takozunun ortasında darbelerin absorbe edilmesini sağlayan kauçuk bir yalıtım malzemesı bulunur. Amörtisör takozu araç tümsek gibi engebeler içeren yollarda ve yüksek hızlarda ilerlerken karşılaşabileceği darbelerden aracı koruma görevini üstlenir. Darbelerin etkisini hafifleterek aracın dengelenmesini sağlayan amörtisör takozudur. Amortisör takozları uzun süreli kullanıma uygun şekilde tasarlanmış olsalar da işlevleri gereğiyle yoğun bir strese maruz kalır. Üstelik araç hareket halinde olduğu her an amörtisör takozu devrede olmak zorundadır. Bu nedenle yıpranması daha kolay bir hale gelir. Özellikle çukurlu ve tümsekli yollarda ve virajlarda daha sık kullanılan araçlarda amörtisör takozu daha kolay aşınır. 

Amörtisör takozunun aşınması durumunda işlevini yerine getiremez ve güvenli bir sürüşün tadına varamazsınız. Bu nedenle hasarlı bir amörtisör takozunun onarım veya değişimi oldukça mühimdir. Elbette satın alınacak yeni amörtisör takozunun aracın modelinin özellikleriyle ve diğer parçalarla uyumlu olması fazlasıyla kritiktir. Uyumsuz bir amörtisör takozu araçla bütünleşemediğinden görevini yerine getiremeyebilir ve hem bütçeniz hem de güvenliğiniz açısından sorunlar yaratır. Peki Fiat Doblo marka aracınızla uyumlu olan amörtisör takozunu nasıl bulabilirsiniz? Öncelikle aracınızın kullanım kılavuzunda bu parçanın sahip olduğu özelliklere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiyle de satın alacağınız yeni amörtisö takozunda bu özelliklerin mevcut olmasına dikkat eder ve doğru seçimi yapabilirsiniz. Otopratik servis noktalarında aracınıza uygun amörtisör takozunu temin edebilir ve güvenli de doğru değişimini de gerçekleştirebilirsiniz.

Amörtisör Takozu Nedir ve Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Amörtisör takozu, amörtisör kulağı adıyla da bilinir. Amortisör takozu araçtaki süspansiyon sisteminin vazgeçilemez bir parçasıdır. Bu parça yıpranırsa lastiklerin iç ve dış kısımlarında fazla ısı meydana gelir ve süspansiyon sisteminin dengesi bozulur. Bu denge bozukluğu da zamanla ilerleyerek motor gücünü etkiler ve motor parçalarının zarar görmesine sebep olur. Amörtisöz takozu arızaları kendilerini genelde ses ile gösterirler. Bu ses bazen radyo sesini bile bastıracak boyutlarda olabilir. Seslerin artması arızanın boyutunun arttığı anlamına gelir. Bu nedenle seslerin rahatsız etmeye başlamasını beklemeden fark edildiği anda müdahele edilmelidir.

Parçada alana gelen arıza amortisör takozunun da işlevini bozarak yüksek süratler ve virajlarda vasıtanın yol yakalayışında negatif bir tesir vazgeçecektir. Üst kule iletişimi amortisör takozunu yerinde yakalayabilmektedir. Ancak bu vaziyet kesintisiz değildir.

Taşıta alınan darbelerin plastik parça tarafından emilmiyor olması, amortisör takozu kulesine kesintisiz olarak uygulanmaktadır. Bu durumda sürekli bir şekilde ilerledikçe ve üst kısımlara doğru bozulmalara yol açmaktadır. Bundan dolayı parçanın değişimi gerekli olmaktadır.

Doblo Amörtisör Takozu Tercihi Nasıl Olmalı?

Amortisör takozu aşındığında sadece araç konforunu etkilemekle kalmaz. Aşınan amörtisör takozu zaman içinde süspansiyon sistemindeki diğer parçalara da hasar vermeye başlar. Özellikle kasislerden geçerken aracınızdan tıkırtı sesleri geliyorsa, direksiyon ya aşırı sert ya da aşırı gevşekse veya sürüş esnasında aracınız bir tarafa doğru çekiliyorsa aracınızın amörtisör takozunda arıza meydana gelmiş olabilir. Böyle bir durumda onarım veya gerekiyorsa değişim işlemi gerçekleştirilmelidir.

Doblo marka otomobilinizin kullanım kitapçığını inceleyerek aracınızın amörtisör takozunun sahip olduğu özellikleri öğrenebilirsiniz. Bu sayede temin edeceğiniz yeni amörtisör takozunda aramanız gereken özellikleri de daha iyi bilebilir ve daha uyumlu parça tercihi yapabilirsiniz. Otopratik uzmanlığına başvurarak Doblo marka aracınıza uygun amörtisör takozunu temin edebilir ve doğru amörtisör takozu değişimi sağlayabilirsiniz. 

Otopratik Fiat Doblo Amörtisör Takozu

Otopratik’te Fiat Doblo marka aracınızla uyumlu amörtisör takozu teminini sağlayabilirsiniz. Otopratik uzmanlığının yardımıyla aracınız için en doğru amörtisör takozunu bulabilir, aracınıza en sağlıklı şekilde uygulanmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik aracınızın gereksinim duyduuğu parça değişimini de güvenle gerçekleştirebilirsiniz.  Doblo amörtisör takozu fiyatları hakkında bilgi edinmek için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmek için Otopratik yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz. Otopratik hizmetini alarak garantili işlemler gerçekleştirebilirsiniz.