Otopratik Logo
close hamburger menu

Fiorino Lastik

Lastik, kauçuk, kord bezi ve çelik teller ile çeşitli kimyasal maddelerin birleşiminden oluşan ve aracın yer ile temasını sağlayan tek ve en önemli parçasıdır. Genellikle içinde taşıdığı hava ile yere sürtünerek motorlu ya da motorsuz araçların ilk hareketini başlatır. Araçları hızlandırır ve durmasını sağlar.

Fiat Fiorino modeli ticari araç kapsamında sıkça gördüğümüz modellerdendir. Çok sık karşımıza çıkan bu model için geniş bir servis ağı olması da önemlidir. Ülkemizde geniş hizmet ağı bulunan ve uzman teknisyenler ile çalışan bir servis olan Otopratik oto servislerinde Fiorino aracınızın lastik onarımı, değişimi ve hatta lastik oteli uygulaması ile çeşitli hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Fiorino lastik randevusu almak için bağlantıyı takip edebilir veya otopratik.com.tr adresinden kolaylıkla randevu ayarlayabilirsiniz.

Lastikler araçların yolla temasını sağlayan tek unsurdur. Hal böyle olunca da hareket için en önemli parçaların başında geliyor. Nedir bu lastiklerin görevleri? Diye sorulduğunda şu maddeler karşımıza çıkar.

- Aracın yükünü taşımak
- Aracın hareket etmesini ve durmasını sağlayan kuvvetleri zemine iletmek
-Aracın yönünü isteğe bağlı olarak değiştirmek veya sabit tutmak
- Zemin üzerindeki sarsıntıları azaltarak sürüş konforu sağlamak.

Fiorino lastiklerinizin bakıma ihtiyacı olduğunda pratik bir şekilde hizmet almak isterseniz Fiat bakım servisi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Otopratik servislerinde aracınızın lastik bakımı dışında pek çok hizmetten de faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz? Akü, elektrik, klima, yağlar ve sıvılar hakkında aracınıza yaptırmak istediğiniz işlemi önceden belirleyerek güvenilir bir hizmet alabilirsiniz. Oto polen filtresi değişimi, klima gazı dolumu bu işlemlerden sadece iki tanesidir.  

Fiorino Lastik Aşınması

Fiorino model aracınızın lastiği döndükçe aşınır. Yani aracınızı ne kadar uzun süre sürerseniz lastikler o kadar sürtünmeye maruz kalacağı işçin aşına kaçınılmazdır ve her parça gibi lastiklerin de bir ömrü vardır. Bu aşınma, lastiğinizin yüzeyinin erimesine ve çukurlar ile arasındaki mesafenin daralmasına sebep olur. Bu daralmalar gözle veya el yordamıyla fark edilebilecek daralmalar değildir. Muhakkak ölçülmesi gerekir. Ölçüm için ölçüm cihazı kullanılır, Otopratik servislerinde kalibrasyonlu ölçüm cihazları kullanıldığı için güvenilir bir sonuç elde edersiniz.

Her aracın lastikleri için farklı aşınma oranları vardır. Bir spor araba ile günlük yaşamda kullanılan bir sedan arabanın lastik aşınma oranları aynı değildir. Yarış arabasında kullanılan yüksek performans lastikleri tabi ki daha erken aşınacaktır fakat bir lastiğin beklenenden erken aşınması veya düzensiz bir şekilde aşınması araç içerisindeki gürültünün artmasına ve aracın sarsılmasına sebep olur. Lastiklerin erken ve düzensiz aşınmasının sebebi ise lastik hava basıncının doğru olmaması ve standarda uygun olmayan lastik ayarından kaynaklanır.

Fiorino Lastik Fiyatları

Fiat Fiorino model aracınızın lastik değişimi ve onarımı hakkında alacağınız her türlü destek için Fiorino lastik fiyatları bağlantısındaki fiyat listesine bakabilir ve hatta internetteki fiyatlar ile karşılaştırma yapabilirsiniz. Alacağınız hizmetin Otopratik güvencesinde olduğunu unutmamalısınız.