Otopratik Logo
close hamburger menu

Fiorino Ön Amortisör

Fiorino ön amortisör değişimi için Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Otopratik hizmet noktalarında Fiorino marka aracınızın ön amortisör değişimini sağlayabilirsiniz. Bu amaçla online olarak Fiorino ön amortisör değişim randevusu alabilirsiniz. Otopratik mağazalarında orjinal uyumlu amortisör değişimi sağlayabilirsiniz. Fiorino marka aracınızın ihtiyaç duyacağı tüm bakımlar için Otopratik mağazalarından destek alabilirsiniz. Fiat bakım servisi arayışında Otopratik’i tercih ederek alanında uzman teknik personel ile ilerleyebilirsiniz. 

Amortisör Nedir?

Motorlu araçlarda sürüş sırasında yoldaki engebeler sebebiyle meydana gelecek sarsıntıların şiddetinin etkisini hafifletmek için kullanılan parçalara amortisör denir. Ön ve arka amortisörler olmak üzere ikiye ayrılır. Amortisör, yağ pompaları ile çalışan bir sistemdir. Amortisör çalışma prensibi, Amortisörler araçların hareket yönüyle ters, aracın hızı ile paralel bir direnç gösterirler. Sarsıntı ve titreşimle ortaya çıkan enerjiyi ısıya dönüştürerek emerler. Böylece sarsıntıları önler ve aracın sarsıntı sonucu zarar görebilecek olan parçalarını korurlar. 

Amortisör Nasıl Çalışır?

Amortisör çalışma prensibinde pistonlar ve yağ pompalarının işlevleri önemlidir. Piston içerisinde bulunan deliklerden, hidrolik sıvı geçişi gerçekleşir. Aracın tekerlekleri yukarı-aşağı hareket ederken amortisör sıvısı deliklerden geçer. Bunun oluşabilmesi için de yağ pompaları çalışır. Ortaya çıkan basınçla birlikte piston hareketi yavaşlar. Bu da tekerleğin ve yayın hareketini de yavaşlatır.

Araçta Amortisörün Görevleri

Amortisörler, sürüş konforu için çok önemlidir. Ancak amortisörlerin tek işlevi, kötü zeminde aracın sarsılmasını önlemek değildir. Güvenli sürüş, aracın daha uzun ömürlü olması gibi amaçları da vardır. Amortisörlerin  görevleri şöyle:

- Araç lastiklerinin sürekli olarak yol ile temas halinde olmasını sağlamak.
- Lastikleri korumak ve lastik ömrünü uzatmak.
- Yay ve süspansiyon sisteminin hareketini kontrol etmek.
- Yol tutuşunu sağlamak ve daha iyi hale getirmek.
- Doğru frenleme mesafesini sağlamak. Lastiklerin erken aşınmasını ve dengesiz aşınmasını önlemek.
- Tekerlek açısını korumak. Böylece dengeli sürüş sağlamak.
- Bozuk zeminde aracın sıçramasını önlemek. 
- Frenlerin dengesiz şekilde aşınmasını önlemek.
- Sürücü yorgunluğunu azaltmak.

Fiorino Ön Amortisör Fiyatları

Amortisör fiyatları aracınızın ve tercih ettiğiniz yedek parçanın markasına göre farklılık gösterebilir. Amortisör değişimindeki en güncel fiyatlar için Otopratik rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Fiorino ön amortisör fiyatları için Otopratik.com.tr üzerinden fiyat araştırması yapabilirsiniz. Fiorino ön amortisör değişim fiyatı gibi farklı başlıklar için de fiyat bilgisi edinebilirsiniz. 

Otopratik Araç Bakım Hizmetleri

Otopratik ile aracınızın bakımını güvenle sağlayabilirsiniz. Otopratik.com.tr üzerinden size en yakın Otopratik mağazasını bulabilir ve hemen randevu alabilirsiniz. Ayrıca hem telefonda hem de online olarak fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Otopratik, süreci online yönetebileceğiniz pratik alt yapısının yanında araç bakımı konusunda kapsamlı bir hizmet sunuyor. El freni teli değişimi, fren hidrolik değişimi, akü tamiri gibi farklı konularda uzman desteği alabilirsiniz. Hem parça değişiminde hem de araç bakımı konusunda güvenle ilerleyebilirsiniz.