Otopratik Logo
close hamburger menu

Fluence Debriyaj Seti

Piyasada düz vitesli ve otomatik vitesli olmak üzere çeşitli araçlar vardır. Debriyaj, manuel vites sistemine sahip otomobillerde bulunan ve vites geçişlerini sağlayan bir sistemdir. Düz şanzımanlı bir aracın motor gücünün tekerlere iletilmesinde çalışan sistemin ilk parçası debriyajdır. Debriyaj araçlarda set olarak bulunmaktadır. Peki debriyaj seti nedir?

Debriyaj seti, araç içerisinden debriyaj pedalı ile başlayan ve şanzımanda baskı balata ile biten bir sistemdir. Bu setin içinde aracın marka ve modeline göre parçalar bulunur. Debriyaj seti Renault markasının Fluence modelinde kullanılan en önemli parçalardan biridir.

Aracınızın debriyaj pedalından ayağınızı çektiğinizde aracınızın harekete geçmesini sağlayan parçaların setine ”debriyaj seti” denir. Debriyaj seti kendi içerisinde 3 parçadan oluşmaktadır. Bunlar; baskı, balata ve bilye olarak set halinde bulunur.

Fluence Debriyaj Seti Neden Bozulur?

Aracınız ile seyir esnasında iken sol ayağınızın sürekli debriyaj üstünde olması debriyaj setinin ömrü için hiç istenmeyen bir durumdur. Bu durumda Fluence debriyaj balatası volan ile baskı balatası arasında sürtündüğü için daha çabuk aşınır. Bu sürtünme sonucunda bir yanık kokusu da duyarsınız.

Bazı durumlarda da ayağınızı sürekli debriyaja basıp çekmeniz gerekir örneği sıkışık trafikte veya şehir içi kullanımında ayağınız sıklıkla debriyajda olur. Bu durumda ise debriyaja yarım basmanız debriyaj seti için çok zararlıdır. Sık sık debriyaj kullanmanız gerektiğinde debriyaja tam basmanızı tavsiye ederiz. Yukarıda bahsettiğimiz durumlar ile karşı karşıya kaldığınızda Fluence marka aracınızın debriyaj setinin bakıma ihtiyacı var demektir. Yapmanız gereken alanında uzman teknisyenler ile çalışan Otopratik mağazalarından randevu almaktır. Randevu almak için Renault Fluence debriyaj seti randevusu bağlantısından faydalanabilirsiniz. Otopratik mağazalarında aracınıza genel bakım yaptırabilirsiniz. Aracınızın değişmesi gereken parçası var ise Renault bakım servisi sonrası bunlar tespit edilir ve pratik bir şekilde yedek parça değişim işlemi yaptırabilirsiniz.

Debriyaj seti bozulan bir araç sizi yarı yolda bırakabilir. Akşam aracınızı park edip sabah işe gitmek üzere aracınıza bindiğinizde aracınızı bulunduğu yerden hareket ettiremeyebilirsiniz. Aracınız vitese takılı ise debriyaj tamamen bırakılsa bile aracınızı yerinden hareket ettiremezsiniz. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için seyir esnasında ayağınızı debriyajda gereksiz yere tutmamalısınız ve debriyaja yarım basmamalısınız.

Aracınızın bakımlarını aksatmamanız ve oto periyodik bakım için Otopratik bayilerini tercih etmeniz Fluence aracınızın debriyaj seti için çok önemlidir. Otopratik mağazalarından debriyaj balatası değişimi ve baskı balata değişimi gibi işlemler için de güvenle destek alabilirsiniz.

Fluence Debriyaj Seti Değişim Fiyatları

Fluence debriyaj seti değişimi fiyatları için otopratik.com.tr bağlantısından destek alabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız araştırma ile fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Aracınızı en az sizin kadar düşünen Otopratik ustalarının yanında Otopratik mağazaları cebinizi de en az sizin kadar düşünerek hem avantajlı hem de pratik bir çalışma ile taleplerinizi karşılamaktadır.