Otopratik Logo
close hamburger menu

Ford Focus Akü Fiyatları

Akü ya da akümülatör, motorlu araçların en önemli parçalarından biri. Motora ilk çalışma anında gereken enerjiyi veren akü, elektrik enerjisiyle çalışan parçalar için de önemli. Çünkü akü yoksa araçta hiç bir şey çalışmaz. Marşa basamazsınız, dijital göstergeleri göremezsiniz, elektrikli camları açıp kapatamazsınız ya da kontak çeviremezsiniz. 

Ford Focus model aracınızın akü ihtiyacında Otopratik mağazalarını tercih edebilirsiniz. Otopratik uzmanlığına güvenerek orjinal uyumlu akü değişimi sağlayabilirsiniz. Bu amaçla Otopratik.com.tr üzerinden pratik bir biçimde Ford Focus akü randevusu alabilirsiniz. Otopratik Ford bakım servislerinde aracınızın diğer ihtiyaçlarını da güvenle karşılayabilirsiniz. Lastik tamiri, klima bakımı, yağ filtresi değişimi gibi farklı işlemleri uzman bilgisi ile tamamlayabilirsiniz. 

Hangi Aküyü Almalı?

Ford Focus akü ihtiyacı için aracınızın üreticisinin akü için verdiği bilgilere bakmanız önemli. Akü almadan önce üreticinin hazırladığı kitapçıktaki ilgili kısmı incelemeniz önerilir. Üretici, fabrikada yapılan testlerle akü için doğru özellikleri paylaşır. Bunları dikkate alarak akü tercihi yapabilirsiniz. Ayrıca oto bakım noktalarında da tercih edilmesi gereken akü özellikleri belirtilir. Bunları dikkate almamak, yanlış akü seçimi ile sonuçlanır. Yanlış akü tercihi ise daha sonra farklı sonuçlara neden olacaktır. 

Akü Nedir?

Akü, farklı isimlere sahip. Akümülatör, akü, akımtoplar, batarya ya da biriktireç gibi isimlerle de biliniyor. Akümülatör, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo ediyor. Gerektiğinde de bu depolanmış enerjiyi, aracın ihtiyacı olan bölgelere gönderiyor. Aracın çalışması için akü şart. Ancak akümülatör, sadece marş amaçlı bir parça değildir. Diğer yandan araçtaki elektrik sistemlerinin çalışması için de aküye ihtiyaç var. 

Akü Değişimi

Akü, her zaman değişim gerektirmez. Akü takviyesi ya da tamiri de yapılabilir. Ancak akü bittiyse değişim yapılmalıdır. Burada orjinal uyumlu parça ile değişim sağlamak önemlidir. Akü değiştirmek, doğru adımları izleyerek kolayca yapılabilecek bir işlemdir. Ancak sorunsuz sonuç almak üzere akü değişimini bu konuda uzman kişilerden almak tercih edilebilir. Akü değiştirmede izlenen adımlar şöyle listelenebilir:

- Motor kaputu açılıp akünün yeri belirlenir.
- Akünün kutupları sökülür (önce eksi kutup sökülmeli).
- Akü yerinden çıkarılır. 
- Yeni akü yerine takılırken önce artı sonra eksi kutup bağlanır.  
- Çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. 

Ford Focus Akü Fiyatları Nasıl?

Akü fiyatları, araç sahiplerinin merak ettiği konulardan biri. Akünün çalışmaması, aracın çalışmaması anlamına geldiği için akü ile ilgili problemler ertelenemiyor. Akü değişimi gerektiğinde Otopratik mağazalarından orjinal uyumlu akü desteği alabilirsiniz. Akü değişim fiyat bilgisi için Otoprarik.com.tr üzerinden online olarak oto servis fiyat listesini inceleyebilirsiniz. Tüm araç marka ve modellerinde olduğu gibi Ford Focus model aracınızın akü değişim ihtiyacı için de Otopratik.com.tr üzerinden fiyat bilgisi alabilirsiniz. Otopratik, şeffaflıkla fiyat bilgisi paylaşır. Böylece online olarak fiyat konusunda bilgi edinme fırsatı bulabilirsiniz.