Otopratik Logo
close hamburger menu

Linea Fren Balatası

Fiat otomotiv, 1899 yılında İtalya’da kurulmuş bir otomobil firmasıdır. Bünyesinde birçok firmayı bulunduran Fiat markası Türkiye’de de popüler bir hale gelmiştir. En çok tercih edilen modellerin arasında bulunan Linea, Türkiye’de sürücüler tarafından oldukça ilgi görmüştür. Sürüş güvenliği için büyük bir yol oynayan fren balatası aracın en önemli parçaları arasında yer alıyor. Alanında uzman teknisyen kadrosu, çözüm odaklı yaklaşımı ve tüm hizmet şeffaflığı ile başta fren balatası değişimi olmak üzere ve diğer tüm onarım hizmetlerini Otopratik sayesinde en güvenilir bir şekilde alabilirsiniz. Aracınızın ihtiyacı olan tüm servis destek hizmetlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde almak için Otopratik öncülüğünde Fiat Linea fren balatası bakım randevusu oluşturabilirsiniz. 

Fren Balatasının İşlevi Nedir?

Fren balatası, sürücü fren pedalına bastıktan sonra kampanalara sürtünerek kampananın dönmesini engelleyen bir çalışma sistemine sahiptir. Bu sürtünme sonucunda kampana dönmediği için araç yavaşlar ve durur. Kısacası fren balatası aracınızı durdurmada büyük bir rol oynar. 

Fren Balatası Arızaları ve Değişimi

Her yedek parçada olduğu gibi fren balatasının da ömrünü uzun tutmak için dikkat edilmesi gereken hususlar var. Sürekli dur-kalk yapılması, aniden hızlanma veya aniden frenleme yapılması, gereksiz fren pedalına yüklenilmesi, yokuşlarda fren balatasının fazla zorlanması gibi durumlar fren balatasının biçilen ömründen daha erken deforme olarak işlevsiz hale gelmesine sebep olabilir. 

Fren balatasının ömrünün bittiğini nasıl anlayacağınızı düşünüyorsanız, bunu anlamanın oldukça pratik bir yolu var. Fren pedalına basıldığında duyulan mekanik sürtünme sesi dikkat edilmesi gereken püf noktalardan birisidir. Bu ses, artık aracınızın frenlerinin daha güçsüz bir şekilde çalıştığının işareti olabilir. Yeni model araçlarda bu durumun daha kolay anlaşılıp sürücünün daha hızlı fark edebilmesi için gösterge panelinde balata sensörü de kullanılıyor. 

Peki fren aracınızın fren balatası seyir esnasında biterse ne olur? Fren zayıflar ve fren pedalı aşağıya kayar. Fren hidroliği de olması gereken seviyenin aşağısına düşer. Böyle bir durumun yaşanması da trafikte başta araçta bulunan kişileri ve diğer seyir halinde bulunan araçlar için başlı başına bir tehlikeye yol açar. Bu gibi durumlarda panik yapmadan aracınızı uygun bir yere park ettikten sonra Otopratik servis birimleri ile iletişime geçerek Fiat bakım servisi hizmeti alabilirsiniz. 

Otopratik Fiat Servis Fiyatları

Otopratik, müşterilerine en kaliteli hizmeti sunmaya gayret gösteren bir firmadır. Otopratik sayesinde müşteriler araçlarının ihtiyacı olan onarım hizmetini almadan önce gerekli olacak hizmet bedelini önceden öğrenebilir ve bütçelerini buna göre ayarlayabilirler. Bu sayede sonradan çıkan masraflarla karşı karşıya kalmazlar. Buna ek olarak da müşteri memnuniyeti düşünülerek, herkesin kolaylıkla faydalanabileceği ekonomik onarım paketleri sunuluyor. Ekonomik onarım paketlerine erişmek ve Fiat Linea fren balatası fiyatları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Otopratik web sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Daha sonrasında isteğinize göre kendinize en uygun tarih için servis randevusu oluşturabilirsiniz.