Otopratik Logo
close hamburger menu

Opel Astra Motor Yağı

Opel astra motor yağı değişimi için size en yakın Otopratik mağazasından destek alabilirsiniz. Motor yağı değişim zamanı hakkında bilgi edinebileceğiniz teknik personelden hangi yağı seçmeniz gerektiği konusunda da destek isteyebilirsiniz. Opel Astra motor yağı randevusu almak üzere Randevu Oluştur butonuna tıklamanız yeterli. Bilgilerinizi girip pratik bir şekilde randevu oluşturabilirsiniz. Dilerseniz oto parça değişim fiyatları konusunda da online olarak kolayca bilgi alabilirsiniz. Opel Astra motor yağı fiyat bilgisi için Otopratik oto servis fiyatlarına bakabilirsiniz. Fiyatları değerlendirerek güvenle karar verebilirsiniz. 

Opel Astra Motor Yağı Değişimi

Motorlu araçlarda yağ değişimi belirli periyotlarla gerekmektedir. Opel Astra model aracınızın için de yağ değişimi söz konusu olduğunda Otopratik rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Otopratik’te yağlar ve sıvılar ana kategorisinde şanzıman yağı değişimi, fren hidrolik sıvısı değişimi, antifriz değişimi ve motor yağı değişimi hizmetleri yer alıyor. Otopratik.com.tr ile işlem bilgisi, fiyat ve randevu alma işlemlerini online olarak yapabilir, konforlu bir süreç deneyimleyebilirsiniz. Peki, motor yağı nedir ve neden önemlidir?

Motor Yağı Nedir?

Motor ve motora bağlı parçalar arasında devir daim yapan bir sıvıdır. Amacı motoru korumak, aşırı ısınmayı önlemektir. Motor yağının kalitesi ve miktarı, motorun uzun ömürlü olmasına, performansına, yakıt tüketimine etki eder. Bu nedenle son derece önemli bir parçadır. 

Motor Yağının İşlevleri Nelerdir?

Araç sahipleri için motor yağının görevlerini anlamak önemli. Öncelikle metal parçaların sürtünme ile eskidiklerini biliyoruz. Bu nedenle sürtünmeyi en aza indirmek, bu parçaların uzun ömürlü olması için önemli. Motor yağının ana işlevi de sürtünmenin neden olduğu aşınmayı azaltmak. Ayrıca yüksek sıcaklıkta çalışan motor parçalarının soğutulmasına yardımcı oluyor. Yağ olmadığında parçaların soğuması uzun sürüyor. Bu da çok ısınan metal parçaların hızla kırılgan hale gelmesi demek. Motor yağının bir diğer önemli işlevi de temizlik yapmak. Çünkü yağ sirkülasyonu sırasında toz ve kiri yağ filtresine taşıyarak motor parçaları temizleniyor. Bunlara ek olarak motor yağı, segman, piston ve silindirler arasındaki boşlukları doldurarak gaz kaçağını engeller. 

Motor Yağı Seçimi Nasıl Olmalı?

Mineral yağlar, tam sentetik yağlar, yarı sentetik yağlar şeklinde üç farklı yağ seçeneği var. Bunlardan hangisini almak gerektiği konusunda bir oto bakım uzmanına danışmak önemli. Doğru motor yağı için teknik bilgi önemli. Opel bakım servisi danışmanlığına gereksinim duyduğunuzda Otopratik hizmet noktalarına güvenebilirsiniz. 

Opel Astra Motor Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Aracınızda belirli km aralıklarında motor yağı değişmelidir. Bu süre ise araç üreticisinin hazırlamış olduğu katalogda belirtilmiştir. Elbette kullanım şekli de süreye etki edebilir. Çünkü kötü kullanım ya da kötü koşullarda araç kullanımı motor yağının erken kirlenmesine neden olabilir. Ayrıca periyodik bakımlarda oto bakım uzmanları da motor yağının durumunu kontrol ederek bu konuda bilgi verirler. Motor yağı bittiğinde motor yağı basınç uyarı lambası yanar. Ayrıca kendiniz de motor yağı çubuğu ile kontrol edebilirsiniz