Otopratik Logo
close hamburger menu

Peugeot 206 Arka Amortisör

Amortisörler, araç süspansiyon sistemlerinde yaylarla birlikte kullanılarak sürüş esnasında yoldan tekerleklere gelen sarsıntı ve titreşimlerin araba şasisine iletilmeden emilmesini veya en aza indirilmesini sağlar. Burada amortisörlerin rolü yaylardan daha değişik bir karakter gösterir. Bir araçta amortisörler engebeli zeminde gitmenin etkisini azaltarak sürüş kalitesini arttırır.

Peugeot 206 arka amortisörleri sadece aracın konforu için gerekli elemanlar değillerdir. Aynı zamanda tekerleklerin yolu iyi kavramalarını sağlarlar. İyi bir arka amortisör virajda savrulmayı önler. Tekerleklerin yere iyi basmalarını ve zıplamamalarını sağlayarak hem çekişi artırır, hem de fren yapıldığında aracın duruş mesafesini kısaltır.

Amortisörler uzun ömürlü parçalar olmasına rağmen sürücünün kullanım şekline göre de ömürleri değişkenlik göstermektedir. Amortisörler patladığı zaman en kısa sürede mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Peki, Peugeot 206 modelinin arka amortisörlerinin patladığını nasıl anlarız?

Peugeot 206 Arka Amortisör Patlarsa Ne Olur?

Patlak amortisörler lastiğin yola teması dengesizleştirir, aracınızın yol tutuşu zayıflar. Bozuk bir amortisör, aracın virajlarda savrulma riskini ciddi bir şekilde arttırır. Aracın fren sistemi zayıflar ve fren mesafesi uzar. Bozuk bir arka amortisör güvenli sürüş yapmanızı engeller.

Peugeot 206 Arka Amortisörün Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Peugeot 206 marka araçlarda arka amortisörler konforlu araç sürmek için önemli bir role sahiptir. Peki, aracınızın arka amortisörünün bozulduğunu nasıl anlarsınız? Gelin şimdi maddeler halinde bu durumu inceleyelim;

- Seyir halinde iken araç çukura girdiğinde tekerlek kısmından gelen ve araç içerisinden de duyulan tokurtu sesi,
- Aracın dönüşü sırasında oluşan esneme sonrasında ortaya çıkan ve kolaylıkla fark edilebilen sesler,
- Ani fren ve ani hızlanma ile oluşan sesler de yine Peugeot 206 arka amortisörünün bozulduğunun sinyalleridir.
- Frene basıldığı zaman aracın durma mesafesi uzar,
- Virajlarda araç bir tarafa doğru yatar,
- Lastikler düzensiz bir şekilde aşınır

Sizin de Peugeot 206 marka aracınızda yukarıda saydığımız belirtilerden biri veya bir kaçı var ise yapmanız gereken aracınızı Peugeot bakım servisi için size en yakın Otopratik bayisine getirmektir. Otopratik bayilerinden hizmet almak için size en uygun zamanı belirlemeli ve ülkenin dört bir yanına yayılmış geniş servis ağından birini tercih etmelisiniz. Peugeot 206 arka amortisör randevusu için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Otopratik’te Peugeot 206 model otomobiliniz için uygun parça değişimini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Peugeot 206 ile uyumlu yedek parçalar için Otopratik uzmanlığına güvenebilir ve aracınıza en sağlıklı şekilde uygulanmasını sağlayabilirsiniz. Peugeot 206 arka amortisör fiyatları için bilgi edinebilirsiniz. Verilen hizmet ve kullanılan ürün için garanti alabilirsiniz. Ayrıca yapılan işlem hakkında hem yazılı hem de sözlü bilgi edinebilirsiniz. 

Otopraitk bayilerinde aracınızın amortisör bakımı dışında lastikleri ile ilgili pek çok konuda destek alabilirsiniz. Rot ayarı ve lastik değişimi bu hizmetlerden bazılarıdır.