Otopratik Logo
close hamburger menu

Polo Baskı Balata

Polo Volkswagen markasının B sınıfı araç statüsünde çok uzun yıllardır ürettiği ve ülkemiz trafiğinde de yaygın olarak denk geldiğimiz bir modelidir. Aile arabası olarak çokça kullanılmaktadır. Küçük şasiye sahip olduğu için kolay park edilebilir olmasından dolayı ayrıca ekonomik yakıt tüketimine sahip olduğu için şehir içerisi kullanımında çok tercih edilen bir modeldir. Gelin şimdi Volkswagen Polo modelinin baskı balatasını biraz inceleyelim.

Öncelikle baskı balata nedir? Baskı balata motor tarafından oluşturulan gücü şanzımana iletmeye yarar. Aracın hızlanmak için ürettiği gücü ve yavaşlamak için ürettiği gücü direkt olarak şanzımana ilettiği için aracın güvenliği açısından hayati öneme sahip bir parçadır.

Baskı balata araçlarda set halinde bulunur. Polo baskı balata setinde de basınç plakası, kapak plakası, salma yatağı ve tahrik plakası vardır. Kapak plakası debriyajın motor tarafındaki volana vidalanır. Baskı plakası ise debriyajın tahrik plakasına baskı uygular.

Polo Baskı Balatası Aracın Neresindedir?

Baskı balata aracınızın motoru ve şanzımanı arasında bulunur. Bu aktarma parçasına debriyaj balatası da denir. Baskı balata deforme olduğunda ya da Polo model aracınızın baskı balatasında bir sorun varsa farklı belirtiler ortaya çıkar. Bu durumda Polo baskı balatasını değiştirmek gerekir.

Peki, aracının baskı balatasında problem olduğunu nasıl anlarız? Bunu siz de basit bir deneme ile öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken aracınız viteste iken ayağınızı debriyajdan çekmektir. Bu durumda aracınızın motor devri düşüyor, araç stop etme eğilimine giriyor ve stop ediyorsa, baskı balata sağlamdır diyebilirsiniz. Eğer ayak debriyajdan çekilirken motor devri düşmüyor, araç stop etme eğilimi göstermiyorsa, baskı balata kaçırıyor demektir.

Bu konuda uzman desteği almak isterseniz Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Otopratik bayilerinde Polo model araçların bakım ve onarımında işinin ehli ustalar aracınızın baskı balata kontrolünü pratik bir şekilde yapar. Gerekli gördükleri durumda ise Otopratik bayilerinde Polo baskı balata değişimi sizin de onayınız ile yapılır.

Polo Baskı Balatanın Bitmesi

Polo aracınızın baskı balatasının tamamen bitmesi durumunda şanzıman ve motor arasında bağlantı yapılamayacağından aracın hareket ettirilmesi mümkün değildir.

El frenini kaldırıp aracınızı sürmeye çalıştığınızda güçlü bir çekiş varsa ve debriyaj pedalının kavraması ortalardaysa, Polo aracınızın baskı balatası sağlamdır. Kavrama eğer farklı noktalarda ise, çekiş gücünde eksilme, yakıt tüketiminde yükselme ve titreyerek kalkışlar baskı balatanın bittiği anlamına gelir. Bitmiş olan baskı balata ile yola devam edilmemeli en yakın Otopratik bayi bulunarak Polo baskı balata randevusu alınmalıdır.

Otopratik bayisine baskı balata değişimi için geldiğinizde Polo model aracınıza oto check up yaptırarak aracınızın genel durumunu da görebilir veya Volkswagen bakım servisi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Yaptırmak istediğiniz tüm bu işlemlerin fiyatlarını da Polo baskı balata fiyatları bağlantısından teyit edebilirsiniz.

Otopratik mağazalarında alacağınız tüm hizmetler Otopratik güvencesi altında size sunulmaktadır.