Otopratik Logo
close hamburger menu

Tempra Hava Filtresi

Öncelikle yazımıza hava filtresini kısaca tanıtarak başlayalım. Motorlu bir araçta olmazsa olmaz parçalardan biri de hava filtresidir. Motorun yakıtı tepkimeye sokabilmesi için ve motorun istenilen enerjiye ulaşması için oksijene ihtiyacı vardır. Bu amaçla dışarıdan gelen havayı temizleyen bir parçaya ihtiyaç duyulur. İşte bu parçaya hava filtresi denir. Hava filtresinin aracın çekiş gücüne de etkisi büyüktür.

Tempra modeli, İtalyan araç üreticisi Fiat’ın 1990 ile 1998 yılları arasında ürettiği otomobildir. Türkiye’de ise TOFAŞ markası 1992 yılında üretimine başlattığı aracın üretimini 1999 yılında sonlandırdı.  

Hava filtresinin motor için sağladığı hava her zaman yüksek verimli olmayabilir. Bu durumun başlıca sebeplerinden biri hava filtresinin temizleme görevini düzgün bir şekilde yapamamasıdır. Bir diğer sebebi ise motor çalışırken kaput içerisinde oluşan sıcak havanın filtre tarafından kullanılmasıdır. Bu iki durumda da motorun performansının azaldığını hissedebilirsiniz. Diğer bir tabir ile yakıt tüketiminde artış meydana gelir.

Orijinal hava filtresi kullanılmadığı takdirde ise %10 - %15 arasında yakıt tüketiminde artış olur. Tempra model araçlarda hava filtresi verimi en üst düzeyde tutmak amacıyla kaput içerisinde soğuk havayı alabileceği en uygun yere yerleştirilmiştir.

Tempra Hava Filtresinin Tıkanması

Tempra hava filtresinin tıkandığını anlamanız için aracınız size sinyaller verir. Bu belirtilerin başlıcaları şunlardır:

- Motor ışığı yanar
- Motor rölantide çalışırken farklı bir ses duyulur
- Motorun performansı olması gerekenden daha düşüktür
- Motor hiç çalışmaz

Tempra model aracınızın hava filtresi değişimi için Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Otopratik mağazalarında almak istediğiniz her hizmet için önceden bilgilendirme yapılmaktadır. Yapılan bilgilendirme ışığında yaptırmak istediğiniz bakım için en uygun tarihi seçerek Tempra hava filtresi randevusu alabilirsiniz. Randevunuza geldiğinizde Otopratik ustalarından güvenle Fiat bakım servis hizmeti alabilirsiniz.

Otopratik mağazalarında aracınızın hava filtresi değişiminin yanında farklı hizmetlerden de faydalanabilirsiniz. Yağlar ve sıvıları örneğin şanzıman yağı değişimi veya oto fren hidroliği değişimi için de Otopratik ustalarından destek alabilirsiniz.    

Tempra Hava Filtresi Fiyatları

Aracınızın çekişi düştü ve yakıt tüketimi mi arttı? İşte tüm bu soruların cevabı hava filtresinin tıkanık olmasında saklı olabilir. Periyodik bakımlarda değiştirilen hava filtreleri periyodik bakım zamanını beklemeden de değiştirilebilir. Uzun yola çıkacaksanız eğer hava filtresinin ne durumda olduğunun kontrolünü siz de kaputu açarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Hava filtresi kapağını kaldırdığınızda kolaylıkla filtreyi çıkartabilir ve tıkanık olup olmadığını rahatça gözle kontrol edebilirsiniz. Eğer tıkanmış ise otopratik.com.tr adresinden Tempra hava filtresi fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Otopratik mağazalarında yapmış olduğunuz parça değişiminden sonra aldığınız hizmet ve değişen parçalar için Otopratik bayilerinden garanti belgesi alabileceğinizi de unutmayın. Geniş mağazalarında en az 3 araç için bakım ve onarım hizmeti veren Otopratik mağazaları Türkiye’de pek çok şehirde yaygın olarak hizmet vermekte.