Otopratik Logo
close hamburger menu
Polen Filtresi Nedir?

Polen Filtresi Nedir?

Araçlarda sürüş keyfini bir sürüş deneyimi sağlayan, fakat herkes tarafından bilinmeyen pek çok parça bulunuyor. Bu gizli araç parçalarından biri de polen filtresi. Klima sisteminin bir parçası olan ve dışarıdan alınan havayı filtreleme görevi gören polen filtresi, tıpkı araçlarda yer alan diğer filtreler gibi zamanla kirlenip tıkanıyor. Bu gibi durumlarda polen filtresi değişimi yapmak ideal sürüş deneyimi açısından önem kazanıyor. Polen filtresi bakımının ne zaman ve nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için yazının devamını okumaya devam edebilirsiniz.

Polen Filtresi Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Polen Filtresi Nedir?

Klima sistemini içerisinde yer alan polen filtresi, temelde çok basit bir işlevi yerine getiriyor. Polen filtresi genellikle araç içerisinde varlığı bilinmeyen parçalar arasında sayılabilir. Fakat olası bir arıza veya değişim sırasında polen filtresi kişilerin karşısına çıkıyor. Peki, polen filtresi nedir? Polen filtreleri dışarıdan alınan havayı süzüyor. Bu sayede zararlı partiküllerin kabin içine girmesinin önüne geçiyor. Sürücülerin ve yolcuların araç içerisinde soludukları havayı daha sağlıklı hale getirmek için özel olarak üretilen polen filtresi 1990’lı yılların sonundan itibaren kullanıma geçti. Yürürlüğe girdikten sonra giderek yaygınlaşan polen filtresi kullanımı oldukça önemli bir donanım parçası. Günümüzde üretimi yapılan neredeyse her aracın içerisinde de polen filtresine yer veriliyor.

Polen filtresi çeşitleri karbonlu ve karbonsuz olmak üzere ikiye ayrılıyor. Karbonlu polen filtresi havadaki partikülleri yakalamanın yanında aynı zamanda aracın dışından gelen kötü kokuları da engelleme özelliği taşıyor. Çoğu araç içinde temel donanım parçası olarak yer alan karbonsuz polen filtresi istenildiği zaman karbonlu model ile değiştirilebiliyor. Bu sayede aracınıza karbonlu polen filtresi takarak egzoz veya sigara dumanı gibi kötü kokuların yarattığı olumsuz etkileri de ortadan kaldırabilirsiniz.

Polen Filtresi Değişimi İçin Ne Yapmalı?

Polen Filtresi Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Polen filtresi bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı geniş kitlelerce merak konusu. Polen filtrelerinin her yıl ya da her 25 bin kilometrede değiştirilmesi öneriliyor. Çünkü polen filtresi araç çalıştırıldığı andan durduğu ana kadar aktif olarak çalışan bir parça. Sürekli kullanılan, ısıtıcı ve kliması daima çalıştırılan araçlarda polen filtrelerinin daha kısa ömürlü olduğu gözlemleniyor. Farklı bir deyişle polen filtresinin kullanım şekli kullanım ömrünü de doğrudan etkiliyor. Aynı zamanda havada çok sayıda toz, polen veya kir barınmasına neden olan iklimlerde polen filtresinin kullanım ömrü daha da kısalabiliyor.  

Polen Filtresi Değişimi İçin Ne Yapmalı?

Polen filtresi değişimi düzenli olarak yapılması gereken bir parça. Polen filtresi değişimini uzman bir ekipten destek alarak yaptırmak için, aracınızı en yakın Otopratik servisine götürebilirsiniz. Aracınızı polen filtresi değişimine götürmeden önce akıllı cihazınız üzerinden oto servis randevusu alabilirsiniz. Online olarak randevu almanın yanı sıra servise gitmeden önce oto servis fiyat listesine göz atarak fiyatlara da hakim olabilirsiniz.